____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

poniedziałek, 29 sierpnia 2016

Risotto con tomino e pere

Risotto z gruszkami, pierwszy znak jesieni


Ostatni weekend wakacji za nami. Nieubłaganie nadchodzi wrzesień, który przez pewien okres życia każdemu z nas kojarzył się jedynie z powrotem do szkoły. Dla jednych powrót ten był bardziej dramatyczny, dla innych przebiegał w nieco spokojniejszej atmosferze. Kto jednak czasy szkolnej edukacji ma za sobą, a potomstwa w wieku odpowiednim, aby posłać je do placówki oświatowej jeszcze nie posiada, na wrzesień patrzy nieco przychylniejszym okiem. Pogoda przecież wciąż dopisuje, złota polska jesień nie gorsza jest od upalnego lata, widoki piękne, hotele tańsze, a i obłożenie w nich mniejsze. No i urlop jednak łatwiej wziąć, gdy szczyt sezonu za nami.
Wszystko to prawda, ale dla mnie pierwsze i kolejne dni września, aż do końcówki października, oznaczają przede wszystkim jesienne owoce i warzywa. Wyjazdy na grzyby to już coroczna tradycja. Nic dziwnego, że jeśli tylko lasy obrodzą, w kuchni pojawiają się tortellini con funghi, tagliatelle ai funghi porcini czy risotto ai gallinacci. Nie można przy tym zapominać o jesiennych darach natury przywożonych do naszego kraju z innych stref klimatycznych. Wrzesień to świetna pora na korzystanie ze świeżych fig w przystępnych cenach. Czymże jednak byłaby jesień bez twardych i soczystych gruszek i jabłek? Gdy w głowie już plany dotyczące kolejnego rocznika domowego cydru, na talerzu pojawia się risotto z serem tomino i gruszkami (chyba tylko po to, aby narobić sobie smaku i nieco cierpliwiej czekać na risotto z dynią).

Składniki dla 4 osób:
·         400g ryżu arborio
·         2 sery tomino (ok. 200g)
·         2 duże gruszki
·         2 łyżki miodu
·         75g masła
·         1 szalotka
·         1 litr bulionu warzywnego
·         Kieliszek wytrawnego cydru lub białego wina wytrawnego (150ml)
·         Sól
·         Biały pieprzRisotto to danie szybkie, łatwe i przyjemne. Wystarczy naprawdę chwila, aby na talerzu znalazło się coś pysznego, bazującego na sezonowych składnikach. Nie inaczej jest w tym przypadku. Gruszki myjemy, wycinamy gniazda nasienne, obieramy ze skóry i kroimy na grubą kostkę. W rondlu rozpuszczamy miód i czekamy aż pojawią się pierwsze większe bąble. Wrzucamy doń gruszki i dosłownie przez 1-2 minuty podsmażamy na mocnym ogniu, po czym zdejmujemy całość ze źródła ciepła.
W drugim garnku na maśle należy zeszklić szalotkę. Gdy to nastąpi wsypujemy ryż i obsmażamy go przez kilka minut. Następnie podlewamy całość cydrem (lub winem) i gdy alkohol odparuje zaczynamy risotto podlewać bulionem. Po około kwadransie do dwudziestu minut ryż powinien być al dente. To idealny moment na dodanie pokrojonego w grubszą kostkę sera tomino oraz podsmażonych ówcześnie na miodzie gruszek. Całość doprawiamy solą i pieprzem, zdejmujemy ze źródła ciepła. Na sam koniec wrzucamy do risotto odrobinę masła i mieszamy raz jeszcze dokładnie. Viva l’autunno!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz