____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

poniedziałek, 21 marca 2016

Crostini di polenta

Przystawka ze smażonej polenty


Gastronomicznych wojaży po Bergamo i okolicach ciąg dalszy. Ostatnio prezentowałem polentę w najbardziej popularnej i najłatwiejszej do przygotowania postaci, to znaczy gotowaną na wodzie i podaną z dodatkiem wieprzowego ragù. Dziś kolejna postać kaszki kukurydzianej, którą możecie spotkać przede wszystkim na północy Włoch: crostini di polenta.

Składniki:
·         200g polenty
·         Prosciutto cotto
·         Prosciutto crudo
·         Taleggio
·         Gorgonzola dolce
·         Orzechy włoskie
·         Miód
·         Radicchio
·         Zielone oliwki
·         Olej słonecznikowy

Smażone na oleju kawałki polenty to jedno z tych dań, które dziś serwuje się już nie tylko w północnych regionach Italii. Pomysł na wykorzystanie ugotowanej już wcześniej kaszki kukurydzianej narodził się z chęci wykorzystania resztek, tak aby nic się nie zmarnowało. Sama w sobie polenta należała niegdyś do jadłospisu ludzi najuboższych, to właśnie dzięki ich pomysłowości i oszczędności, kuchnia Półwyspu Apenińskiego może poszczycić się dziś wieloma znakomitymi przepisami, podobnie jest i w tym przypadku.
Ugotowaną na wodzie (ewentualnie z dodatkiem sera) polentę należy wylać na blachę lub płaski talerz tworząc warstwę nie grubszą niż ok. 2cm. Kaszkę zostawiamy do wystygnięcia, najlepiej na całą noc. Po tym czasie możemy przystąpić do dalszej obróbki.
Kroimy polentę na mniejsze kawałki (według uznania). Na patelni rozgrzewamy olej słonecznikowy. Gdy tłuszcz osiągnie odpowiednią temperaturę układamy na patelni kawałki polenty. Nie ruszamy ich dopóki nie zauważymy, że wyraźnie rumienią się od dołu (jeśli spróbujemy ruszyć je wcześniej, rozpadną się na mniejsze części). Dopiero wtedy przekładamy je na drugą stronę i również smażymy na rumiano.
Polentę zdejmujemy z patelni i odsączamy z nadmiaru tłuszczu na papierowych ręcznikach. Na jeszcze gorących crostini układamy dodatki. Z doświadczenia własnego polecam następujące połączenia: taleggio, orzechy włoskie i miód; gorgonzola dolce i prosciutto cotto, pasta z zielonych oliwek, radicchio i prosciutto crudo. Buon appetito!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz