____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

sobota, 11 kwietnia 2015

Modena, samochodowe zagłębie Włoch

Jeszcze jedno ważne miasto Emilii-Romanii

Palazzo Ducale

Modena znajduje się mniej-więcej w połowie drogi pomiędzy Bolonią, a Parmą, a więc na głównym szlaku łączącym Mediolan ze stolicą Emilii-Romanii. Początki tego miasta, jak i wielu innych w regionie, sięgają czasów etruskich. Podobnie jak Parma, osada przechodziła w posiadanie kolejnych najeźdźców: po Etruskach zajęli ją Gallowie, a następnie Rzymianie nadając jej nazwę Mutina. W wiekach VI i VII Modena została niemalże opuszczona na skutek podtopień, za które odpowiadały dwie rzeki przepływające przez miasto – Secchia i Panaro.
Po bitwie pod Zappolino w 1325 roku osada przeszła w posiadanie rodu d’Este, jednego z największych i najstarszych rodów książęcych, zazwyczaj kojarzonych z Ferrarą. W 1598 roku książę (wł. duca) Cesare przeniósł nawet stolicę swojego państewka właśnie z Ferrary do Modeny.
Centralnym placem w mieście jest Piazza Grande ze znajdującymi się w jej obrębie budynkami (między innymi Duomo di Modena oraz Torre Civica). Cały kompleks został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1997 roku.

Duomo di Modena

Duomo di Modena to dzieło architekta Lanfranco. Świątynia wzniesiona została w miejscu, gdzie wcześniej znajdowały się już dwie inne. Katedra uznawana jest za jedną z najpiękniejszych we włoskim stylu romańskim. Można tu zaobserwować wiele elementów charakterystycznych dla wspomnianego stylu: fasada podzielona na trzy części przecięte rzędem poziomych łuków tworzących tzw. loggia, protyron przed centralnym portalem oraz znajdujący się przy drzwiach z boku świątyni (obydwa protyrony podpierają kamienne lwy). 


Na uwagę zasługuje również nieco oddalony od Piazza Grande Pałac Książęcy (Palazzo Ducale), gdzie w XVII i XVIII wieku mieściła się siedziba rodu d’Este. Od zjednoczenia Włoch (1861 rok) w miejscu tym znajduje się Accademia Militare di Modena (rodzaj szkoły wojskowej). Wkład w budowę oraz wykańczanie niniejszej budowli wnieśli również tak wielcy artyści, jak Bernini i Borromini.
Modena w dzisiejszych czasach znana jest przede wszystkim jako samochodowe zagłębie Włoch. I nie o byle jakich samochodach tu mowa, bo siedziba FIATa mieści się w Turynie. Modenę (i miejscowości znajdujące się nieopodal) upodobały sobie takie marki jak Ferrari, Maserati, Pagani czy Lamborghini.

Duomo di Modena, widok z boku.

Z enogastronomicznego punktu widzenia Modena jest jednym z ważniejszych punktów na mapie Emilii-Romanii i całych Włoch. To właśnie tu powstaje duża część wyśmienitego Lambrusco (nomen omen Chiarli produkuje wino pod nazwą Vecchia Modena, co po polsku oznacza Stara Modena). Miasto słynie również z produkcji octu winnego – produkowanego na bazie gotowanych moszczy winogronowych pochodzących wyłącznie z prowincji Modena i Reggio Emilia. Prawdziwe Aceto Balsamico di Modena DOP, zanim trafi do sprzedaży, powinno być przechowywane przez 10 lat w beczkach oraz 2 lata w butelkach. Tłumaczy to w dużej mierze zawrotne ceny nawet najmniejszych buteleczek tego specyfiku. Czy warto? Zdecydowanie tak (a teraz pomyślcie jakie ceny mają octy balsamiczne dostępne na naszych sklepowych półkach i czy mogą one mieć cokolwiek wspólnego z oryginalną recepturą).
Na modeńskich stołach króluje kuchnia tłusta i bogata, a więc typowe przysmaki Emilii-Romanii. Są surowe szynki (Prosciutto crudo di Modena), Parmigiano Reggiano, gnocco fritto (rodzaj miejscowej smażonej focacci) oraz kilka rodzajów miejscowego salami i innych wędlin. Wszystko to podawane koniecznie z mocno owocowym lambrusco o gorzkawym finiszu…

Torre Civica

Więcej Emilii-Romanii poniżej!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz