____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

czwartek, 20 marca 2014

Forte Elerone Rosso della Puglia I. G. T.

 Ocena włoskiego wina z Biedronki


Czy jest możliwe posmakować Puglii w Trentino? Tak, a dzięki Biedronce jest to możliwe również u nas. Wśród wielu butelek z Festiwalu Win Hiszpańskich znajdziemy włoską pozycję, która do dyskontu zawitała już jakiś czas temu – Rosso della Puglia I. G. T.

źródło: wikipedia.org

Dlaczego mowa o Puglii w Trentino? Bo wino to jest produkowane przez Provinco Italia, które ma swoją siedzibę w Rovereto, na północy regionu Trentino-Alto Adige (pl. Trydent Górna Adyga).
Rosso della Puglia ma brata – Rosso delle Venezie. Obie pozycje są przedstawicielami linii Forte Elerone. Wariantu weneckiego nie widziałem (jak na razie) w Biedronce, a szkoda. Patrząc na inne wina produkcji Provinco Italia, ma się wrażenie, że dbałość o wygląd jest tutaj na równi z dbałością o jakość. Ładne butelki i ładne etykiety.
A co na to smak? Mamy tu mieszankę trzech szczepów: Primitivo, Aglianico, Negroamaro. Połączenie tych gron daje nam głębokie, dość ciężkie, ale świetnie zbalansowane wino. Nos beczkowo-owocowy, wyraźne nuty wanilii. Kolor intensywnie rubinowy, świetnie się prezentuje w kieliszku!
W ustach owoce, którym towarzyszą charakterystyczne nuty powstałe podczas leżakowania w  beczce – wanilia i delikatna nuta czekolady. Poza tym wyczuwalne smaki ziołowo-przyprawowe. Obfite taniny, które nadają winu charakter. Świetna pozycja, cena za to, co otrzymujemy w tej butelce jest wysoce za niska. Dobre do czerwonego mięsa, a i solo gładko wchodzi. No i na prezent się nada.
  


Nazwa: Forte Elerone Rosso della Puglia I. G. T.
Producent: Provinco Italia
Miejsce zakupu: Biedronka
Cena: 24,99zł
Rodzaj wina: czerwone, półwytrawne
Ocena: 


5 komentarzy:

 1. O tak, genialne wino jeśli się weźmie pod uwagę cenę. Często gości u mnie na stole. Bardzo dobrze że Biedronka ma je w stałej ofercie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słuszna uwaga: wino wciąż jest dostępne w Biedronce, żeby nie powiedzieć, że zagościło tam na stałe;)

   Usuń
 2. Pycha właśnie pijemy z żonką i szkoda że nie kupiliśmy jeszcze jednego😉

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma problemu, wino jest w stałej ofercie, dostępne właściwie we wszystkich sklepach sieci ;)

   Usuń
 3. Wino bardzo dobre. Dostałam w prezencie a tak mi przypadło do gustu, że postanowiłam poszukać, gdzie je można kupić? Tu miła niespodzianka. Jutro więc zakupy w BIEDRONCE poczynię ☺.

  OdpowiedzUsuń