____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

poniedziałek, 22 września 2014

Podziemia Montepulciano z kieliszkiem w ręku

Vino Nobile di Montepulciano i nie tylko

Dojrzewające Vin Santo w piwnicach Ercolani.

            W Montepulciano i okolicach, jak można się domyślać, znajdziemy całe mnóstwo producentów oferujących szlachetny trunek. W niezliczonej liczbie nazwisk, nazw firm i innych można się pogubić. Jak znaleźć tę jedyną, dobrą winnicę? Jak trafić do sklepu, gdzie Nobile będzie nobile (pl. szlachetne) i nie zapłacimy zań fortuny? Można szukać samemu, jeśli ma się czas i pieniądze, można też skorzystać z mojej „miejscówki”. Punkty sprzedaży winnicy Ercolaniznajdują się w kilku miejscach, wszystkie są równie piękne, równie klimatyczne i… dobrze zaopatrzone. Jedno z nich jest jednak bardziej dostępnie i, według mnie, ciekawsze – Città Sotterranea (Podziemne Miasto) w samym centrum Montepulciano.

"Nie trzeba wydawać dużo, aby pić dobrze" - to hasło stało się moim motto.

            Pierwsze wina opatrzone nazwiskiem Ercolani produkowane były już w latach ’40 XX wieku, jednak oficjalnie Azienda Agricola Ercolani narodziła się w 1988r. W 1960 roku natomiast powstał pierwszy lokal nastawiony na produkcję, sprzedaż i promocję lokalnego specjału, czyli Nobile di Montepulciano. Miejsce to nosiło nazwę la Porta di Bacco (Drzwi Bachusa, nomen omen). W przeciągu półwiecza firma rozwinęła się, zakupiono nowe parcele, tak, że dziś Ercolani posiada 150 hektarów winnic, ogrodów oliwnych, pól truflowych oraz innych upraw. Do producenta należy również pięć ważnych punktów sprzedaży: wspomniana już Città Sotterranea, le Cantine Medicee (Piwnice Medyceuszy), le Cantine Tombesi, la bottega di Pienza oraz miejsce, gdzie produkowane są wina. Na przestrzeni lat poszerzyła się również oferta Ercolani. W piwnicach winnicy dojrzewają nie tylko szlachetne wina. Znajdziemy tam również wysokiej klasy oliwy z oliwek (oczywiście Extra Vergine), szynki, sery (w tym przeróżne typy pecorino), miody i dżemy oraz… trufle.

Plan podziemnego miasta Ercolani w Montepulciano.

            Będąc w Montepulciano nie mogłem ominąć miejsca, które można by określić mianem małego raju na ziemi. Wszedłem do podziemnego miasta, by spróbować specjałów Ercolani. Poniżej zamieszczam kilka krótkich recenzji win, które degustowałem, a na które z pewnością warto zwrócić uwagę będąc tam.

Dwa bardzo dobre wina z oferty winnicy.

Vino Nobile di Montepulciano D. O. C. G. Riserva 2008 – wyprodukowane z Prugnolo Gentile i Canaiolo Nero ciężkie i głębokie wino charakteryzuje się ciemnofioletowym, niemalże granatowym i aksamitnym kolorem. Ma mocny kręgosłup i dużo ciała. Potężna dawka beczki i dżemów owocowych. Na pierwszym planie powidła śliwkowe, wędzona śliwa, jeżyny i czarna porzeczka. Bohaterowie drugoplanowi to lukrecja, wanilia i skóra. Statyści w postaci żurawiny i tytoniu. Od śródsmaku do bardzo długiego finiszu ciągną się taniny, eleganckie, ale też nieco agresywne. Warto dotleniać to wino przez 2-3 godziny przed spożyciem. Cena 18 euro może odstraszać, ale jestem przekonany, że ta Riserva jest warta każdego eurocenta. Wino do picia natychmiast.Vino Nobile di Montepulciano D. O. C. G. Apostoli 2009 – o ile Riserva wydawała mi się krzepkim starcem, o tyle Apostoli z 2009 to czterdziestolatek w pełni sił życiowych. Nieco mniej ciała, nieco więcej agresji w postaci szorstkich tanin i wyższej kwasowości. Po 5 godzinach od otwarcia łagodnieje. Wino po otrzymaniu odpowiedniej porcji tlenu staje się spokojniejsze, bardziej ułożone. Może poleżeć 3-4 lata. Za 13 euro otrzymujemy świetne wino z dużym potencjałem do starzenia.Rosso di Montepulciano D. O. C. – nieco gorsze i nieco tańsze wino od dwóch poprzedników. Kolor intensywnie rubinowy, połyskliwy. W bukiecie kwaśna wiśnia, czerwone i czarne porzeczki. Dużo kwasowości i jeszcze więcej tanin – męskie i agresywne wino, które potrzebuje czasu by się otworzyć i ułożyć. Za 9 euro trochę to wszystko według mnie słabe, wolę dorzucić 4 euro i kupić Nobile Apostoli.Chiarello delle Crete I. G. T. – wyprodukowane z dwóch szczepów (Trebbiano oraz Malvasia) białe, wytrawne wino. Łączy w sobie cechy charakterystyczne obydwu szczepów. Cytrusowe aromaty Trebbiano łączą się ze słodkimi, kwiatowymi nutami Malvasii. W bukiecie wybija się na pierwszy plan kwiat lipy i miód wielokwiatowy. Pomimo, że Chiarello jest winem wytrawnym, to wydaje się być co najmniej półwytrawnym. Myślę, że świetnie uzupełni smaku ryb słodko i słonowodnych. Cena 6 euro.


Pinot Grigio – nieco cięższe od Chiarello białe wino charakteryzujące się pikantnym finiszem. Bardziej owocowe, mniej kwiatowe od poprzednika. W smaku wyczuwalna również szorstka mineralność. Cena 10 Euro.

Wejście do podziemnego miasta Ercolani.Dojrzewające Nobile di Montepulciano... 
...jeszcze jedno Nobile...

... i tu Nobile.

3 komentarze:

 1. Wygląda na świetne miejsce, strasznie żałuję, że nie wiedziałam o nim przed wyjazdem do Toskanii, na pewno bym je odwiedziła:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo interesujący wpis! Rzeczywiście warto spróbować win z winiarni Ercolani będąc w Montepulciano. Polecam też wspomnianą Cantine Medicee - leży trochę na uboczu od głównego nurtu turystycznego, a i w okolicy można znaleźć parking.
  Co do win, to wspomniałbym jeszcze intrygujące słodkie Vin santo di Montepulciano Riserva 2004 - naprawdę pięknie zrobione wino, które na długo zapada w pamięć. Tu też cena nie jest niska, ale wino również "warte jest każdego eurocenta".

  OdpowiedzUsuń
 3. Przejeżdżałem obok Cantine Medicee, ale będąc już w posiadaniu kilku butelek się nie zatrzymałem. Chętnie jednak tam wrócę ;) Vin Santo od Ercolani próbowałem w zeszłym roku i też mi smakowało.

  OdpowiedzUsuń