____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

czwartek, 21 lipca 2016

Wiejski chleb

Przepis na bochen z chrupiącą skórką


Jego zapach dociera do nozdrzy już z kilku metrów. Chrupiąca skórka wydaje przyjemny dla ucha dźwięk podczas krojenia. No i ten smak. Najlepszy jest z samym masłem, jeszcze ciepły. Wiejskie bochny kuszą ze sklepowych półek swoim wyglądem. Często bywa jednak, że za wyglądem nie podąża oczekiwany smak. Korzystając z mojego przepisu możecie upiec w domu bochen chleba z chrupiącą skórką bez większych problemów, a aromatu jaki rozchodzi się po domu podczas pieczenia nikt Wam nie zabierze! (Tak wiem, znów nie o Włoszech, ale niebawem tam wrócimy.)

Składniki:
·         150g zakwasu z mąki żytniej pełnoziarnistej
·         350g mąki pszennej typ 750
·         350g mąki pszennej typ 450
·         Łyżeczka cukru
·         Łyżeczka soli
·         Łyżeczka suszonych drożdży
·         Woda (około 300ml w zależności od użytych mąk)


Przepis na domowy chleb oraz bułki mamy już za sobą. Nie powinien zatem sprawić większych problemów ten prezentowany poniżej. Wszystkie składniki mieszamy dokładnie ze sobą i wyrabiamy ciasto o zwartej konsystencji. Tworzymy z niego kulę, którą następnie umieszczamy pod przykryciem (wystarczy miska przykryta ręcznikiem kuchennym) w ciepłym miejscu do momentu, aż podwoi ono swoją objętość. W zależności od temperatury, wilgotności oraz innych czynników może to potrwać od jednej do dwóch godzin.
Po tym czasie ciasto wykładamy na stolnicę, ponownie wyrabiamy i znów formujemy w zwartą kulę. Do miski wkładamy ręcznik kuchenny i posypujemy go obficie mąką. Ciasto układamy na ręczniku, a jego rogi zakładamy na wierzch, aby zapobiec zbytniemu wysychaniu ciasta. Znów czekamy, aż podwoi ono swoją objętość.


W piekarniku nagrzewamy żeliwny garnek wraz z pokrywą. Dno garnka można wysmarować delikatnie oliwą, aby mieć pewność, że chleb nie przyklei się do niego. Nagrzany do temperatury około 230˚C garnek wyjmujemy z piekarnika, delikatnie przekładamy do niego wyrośnięte ciasto, natychmiast przykrywamy i z powrotem wkładamy do piekarnika. Chleb pieczemy najpierw pod przykryciem przez pół godziny w temperaturze około 230˚C, a następnie już bez przykrycia przez 15 minut w temperaturze 200˚C. Najlepszym wyznacznikiem tego, czy jest on gotowy, będzie brązowa, przypieczona u góry skórka.
Aby uprościć i przyśpieszyć cały proces, można pominąć pierwsze wyrastanie. Wyrobione ciasto natychmiast formujemy w kulę, obficie obtaczamy w mące i układamy w misce wyłożonej ręcznikiem kuchennym, a gdy podwoi ono objętość umieszczamy w nagrzanym żeliwnym garze. Chleb będzie wtedy nieco mniej puszysty, ale za to będziemy mogli cieszyć się nim trochę wcześniej.


3 komentarze:

  1. Czemu przy 1. wyrastaniu ciasto ma nie podwoić swojej objętości i skąd w takim razie wiedzieć, że to już jest ten właściwy moment, żeby pracować z nim dalej ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czeski błąd, oczywiście powinno być do momentu, aż podwoi ono swoją objętość ;)

      Usuń