____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

wtorek, 10 maja 2016

Prosecco na UNESCO

Gorio Malibràn Prosecco Valdobbiadene Extra-Dry DOCG 2014


W 2004 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zostały wpisane winnice w Langhe i Monferrato w Piemoncie. Dziś o miejsce na tej zaszczytnej liście walczą winogrodnicy z innego prestiżowego regionu winiarskiego – Conegliano Valdobbiadene. Co ciekawe, w kandydaturze, której przygotowywanie zaczęło się już w 2008 roku, nie ma mowy o ochronie krajobrazu naturalnego sensu stricto.
Zgodnie z konwencją UNESCO wzgórza wokół Treviso objęte kandydaturą definiowane są jako „krajobraz kulturowy”, to znaczy taki, którego utworzenie było procesem długotrwałym, ewoluującym na przestrzeni lat. Proces ten jednakże musi być wciąż żywy, a jego skutki zauważalne. Dzięki niemu lokalne społeczności, wraz z ich dorobkiem kulturowym (wliczając w to również wiekowe tradycje winiarskie), są w stanie współżyć i dopasowywać się do rytmu i charakterystyki środowiska naturalnego.
„Winogrodnik to również architekt krajobrazu”. W tym zdaniu, wydawać by się mogło, producenci wina z Valdobbiadene wyczerpują temat ich kandydatury. Lokalni rolnicy jak mało kto zdają sobie sprawę z tego, że każde ich działanie, nawet to najmniejsze, ma ogromny wpływ na środowisko naturalne. W swojej pracy nie skupiają się zatem wyłącznie na produkowaniu znakomitego Prosecco, a w równej mierze dbają o charakter lokalnego krajobrazu i starają się podążać za jego wskazówkami.

źródło: collineconeglianovadobbiadene.it

Potwierdzają to tutejsi producenci. Do takich należy również położona na południowym krańcu terenu objętego kandydaturą UNESCO winnica Malibràn. Właśnie tu młodzieńczy zapał i energia idealnie współdziałają z doświadczeniem starszych na rzecz dobra ogółu. Ogółu, czyli środowiska i konsumentów. Ogółu, czyli producenta i regionu. Ogółu, czyli wszystkich. A co może być lepszym tego dowodem, niż wina przez nich wytwarzane? Pisałem kilka miesięcy temu o charakterystycznej, rustykalnej i tradycjonalistycznej do cna Sottorivie. Tamto wino nie pozostawiało złudzeń – lokalny patriotyzm i przywiązanie do historii nie są tu jedynie pustosłowiem.
Poszukiwaczom mniej kontrowersyjnego smaku Prosecco, bardziej zbliżonego do wzorca z Sèvre, polecam inne wino od wspomnianego producenta. Półwytrawne Gorio jest praktycznym potwierdzeniem tego, co znalazło się w dokumentach zgłaszających kandydaturę Conegliano Valdobbiadene do UNESCO. Jasna, słomkowa barwa i gęsta biała piana. Nos pełen aromatu dojrzałych białych brzoskwiń, który jednak wciąż zachowuje w sobie charakterystyczną lekkość i rześkość. Miliony drobnych bąbelków podkreślają kremową strukturę. W ustach wyczuwalna nieznaczna ilość cukru resztkowego dobrze balansującego kwasowość. Po chwili pojawiają się nawet nuty woskowe. Czego więcej można chcieć? Lista propozycji kulinarnych właściwie się nie kończy. Wystarczy wspomnieć na wstępie o owocach morza, pizzy, lekkich makaronach i warzywnych risottach… a później niech wyobraźnia poniesie.
Mając takie asy w rękawie, wpisanie Conegliano Valdobbiadene na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wydaje się być zaledwie kwestią czasu. Od 2008 roku wzgórza Treviso pokonały już długą drogę, bowiem w zaledwie dwa lata po wysunięciu kandydatury trafiły na oficjalną listę miejsc ubiegających się o wpisanie (na której swoją drogą znajduje się aż 40 włoskich pozycji) na „tę prawdziwą” (tu z kolei widnieje „zaledwie” 51 miejsc). Po upływie kolejnych czterech lat utworzono stowarzyszenie, które ma trzymać pieczę nad całym procesem i dbać o to, aby kandydatura została przyjęta pozytywnie jak najszybciej. Trzymamy kciuki za Conegliano Valdobbiadene! (A zainteresowanych tym tematem zachęcam do śledzenia nowości tutaj: #ConeglianoValdobbiadene).

Nazwa: Gorio
Producent: Malibràn
Miejsce zakupu: Vini e Affini
Cena: 59zł
Rodzaj wina: białe, półwytrawne, musujące
Ocena:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz