____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

środa, 27 kwietnia 2016

Pappa di pomodori secchi

Krem z suszonych pomidorów


            Fakt, że Włosi od zup stronią, nowością nie jest. Mimo to, na ich stołach czasami pojawia się danie „zupo podobne”. I chociaż we włoskiej nazwie zazwyczaj pojawia się słowo zuppa, to bynajmniej nie oznacza ono tego samego, co nasza polska zupa. Włoska zuppa jest gęsta. Aż tak gęsta, że wbita w nią łyżka nawet nie śmie drgnąć. Włoska zuppa jest treściwa. Włoska zuppa wreszcie jest o wiele bardziej sycąca niż nasze odpowiedniki. O dziwo prawie każdy region Włoch może pochwalić się własnym przepisem na tradycyjną zupę, która na stole zajmuje miejsce niemal równe temu, które zajmuje pasta z sosem. Wystarczyłoby wspomnieć w tym miejscu o tradycyjnej toskańskiej zupie jęczmiennej. A i Piemont może pochwalić się swoją Zuppa di cipolle (chociaż danie to przeniknęło do kuchni regionu pod naciskiem wpływów francuskich). Dziś prezentuję nieco urozmaicony przepis na toskańską Pappa di pomodori. Przyrządzimy ją z dodatkiem suszonych pomidorów marynowanych w oleju. Do dzieła!

Składniki:
·         500ml passaty pomidorowej
·         100-150g suszonych pomidorów
·         1 ząbek czosnku
·         1 mała cebula
·         Oliwa z oliwek
·         2-3 kromki chleba (na grzanki)
·         2-3 łyżki śmietany 18%
·         Suszona bazylia
·         Sól
·         Pieprz

Przepis należy do tych z serii łatwe, proste i przyjemne. Zaczynamy od podsmażenia na oliwie z oliwek posiekanego czosnku i cebuli. Po kilku minutach dodajemy drobno pokrojone suszone pomidory. Całość razem przesmażamy przez kilka minut, po czym dodajemy całą passatę pomidorową. Czekamy aż zupa się zagotuje i przy pomocy blendera robimy krem. Doprawiamy solą, pieprzem oraz suszoną bazylią według uznania.
Na rozgrzaną patelnię wlewamy niewielką ilość oliwy z oliwek. Podsmażamy na nim chleb pokrojony w kostkę. Doprawiamy do smaku solą. Zupę podajemy okraszoną gęstą śmietaną oraz z gorącymi grzankami.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz