____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

sobota, 9 stycznia 2016

Merluzzo con arancia al forno

Dorsz pieczony z pomarańczami


            Kiedyś już o rybie z piekarnika się już rozpisywałem, ale dziś zdecydowałem się raz jeszcze do tego tematu powrócić. A to za sprawą dania, które przydarzyło mi się spożywać kiedyś we Włoszech. Była to spigola all’arancia al forno, czyli strzępiel z pomarańczami z piekarnika. Ryba raczej trudno dostępna w polskich warunkach, to też zastąpiłem ją polędwicą z dorsza. Przejdźmy do przepisu.

Składniki na 2 porcje:
·         300g polędwicy z dorsza (lub innej ryby)
·         1 pomarańcza
·         Duży pęczek świeżego kopru
·         2 łyżki mąki pszennej
·         Bułka tarta
·         Kilka migdałów
·         Kilka pistacji
·         Oliwa z oliwek
·         Sól
·         Pieprz

Danie jest nadzwyczaj proste, a zarazem niezwykle smaczne. Potrzebujemy dwa dość grube kawałki (dlatego właśnie użyłem polędwicy, a nie filetów z dorsza) wypatroszonej ryby morskiej. Zaczynamy od wysmarowania naczynia żaroodpornego oliwą z oliwek (kto nie baczy na kalorie, ten może naczynie masłem wysmarować). Następnie na spodzie układamy cienkie plastry pomarańczy (powinno nam zostać jeszcze około pół owocu, z którego sok wykorzystamy do panierowania ryby). Na pomarańczy układamy pokaźną ilość świeżego kopru (można go przesiekać).
Rybę na wszelki wypadek czyścimy dokładnie, obsuszamy na papierowych ręcznikach i, jeśli tego wymaga, kroimy na mniejsze porcje. Na płaskim talerzu przygotowujemy „kleik”, dzięki któremu do ryby dobrze przylgnie panierka. Kleik składa się z soku z połowy pomarańczy i około dwóch płaskich łyżek mąki pszennej (podobną miksturę przygotowywaliśmy przy smażeniu arancini di riso).
Na panierkę składa się bułka tarta (około 50% całości), posiekane lub rozkruszone w moździerzu migdały (około 25%) i pistacje (około 25%) oraz sól i pieprz. Wierzchnią stronę polędwicy z dorsza należy najpierw obtoczyć w kleiku, a kolejno w panierce i ułożyć (panierowaną stroną do góry) w naczyniu żaroodpornym na pomarańczach i koprze.
Rybę pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180-200 ᵒ C przez około 20-30 minut (wszystko zależy od grubości i wielkości płatów oraz rodzaju ryby). Gdy panierka zacznie się rumienić to znak, że czas wyjmować danie z pieca. Tak przygotowanego dorsza podajemy z pieczonymi ziemniakami oraz sosem śmietanowo-koperkowym. Voilà!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz