____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

środa, 1 lipca 2015

Che cosa bolle in pentola… – czerwiec 2015

Comiesięczny przegląd włoskich internetów


            W tym miesiącu zbieranie informacji dotyczących włoskiego życia okazało się być nieco utrudnione, bowiem w czerwcu aż dwa razy strajkowali redaktorzy Włoskiej Agencji Prasowej ANSA. Całe szczęście są również inne źródła informacji, dzięki którym mogłem stworzyć subiektywny wybór artykułów, który prezentuję poniżej.
            W niektórych włoskich regionach w czerwcu odbyły się wybory samorządowe. Wyniki nie pozostawiły złudzeń, centroprawicy udało się odzyskać część regionów i większość w niektórych władzach lokalnych. Partito Democratico nie było wstanie powtórzyć sukcesu z wyborów do PE i poparcie dla tej partii nieznacznie spadło. Premier Włoch, Matteo Renzi, już zapowiedział gruntowne zmiany i powrót do stylu uprawiania polityki, z którego był znany jeszcze kilka lat temu. Opozycja zwyciężyła w Wenecji Euganejskiej oraz w Ligurii.
            Wraz z drugą turą wyborów dla PD przyszedł kolejny zimny prysznic. Partia Renziego przegrała w Arezzo, Wenecji, Nuoro i Materze. Do śmiechu politykom partii rządzącej nie było, nawet jeśli udało im się zdobyć władzę w Lecco, Mantui i Trani.
            W mijającym miesiącu znalazła kontynuację sprawa rzymskiej mafii. Śledczy dokonali kolejnych 44 aresztowań, w krzyżowy ogień niewygodnych pytań dostał się Luca Gramazio, polityk, któremu zarzuca się związki z Massimo Carminatim, szefem organizacji kryminalnej, która działała w Wiecznym Mieście. Po raz kolejny włoscy śledczy ujawnili sieć połączeń, w skład której wchodzili kryminaliści, politycy oraz biznesmeni. Nad Italią wciąż wisi trauma lat ’80…

źródło: www.teatronaturale.it

            Expo zaczęło się już jakiś czas temu, ale dopiero od kilku-kilkunastu dni w Internecie można znaleźć relacje dotyczące strefy enologicznej na wystawie. Ogromny pawilon poświęcony jest winom włoskim i nie tylko, chociaż trzeba przyznać, że te pierwsze są w przeważającej ilości. Na Expo znalazły się rzeźby, obrazy, prezentacje multimedialne i inne formy przekazu pokazujące świat win w niecodzienny sposób. Nie zabrakło również degustacji (chętni mogą spróbować trzech dowolnie wybranych win płacąc 10 euro). W wyborze pomaga specjalna aplikacja, która w przystępny sposób pokazuje informacje na temat każdej z 1300 dostępnych butelek.
            Skoro już o winach mowa: a może by tak stworzyć program typu MasterChef z winami w roli głównej? W styczniu ogłoszono informację o projekcie nakręcenia programu tego typu, miałby się on nazywać „Un’ottima annata” („Świetny rocznik”). Realizacji podjął się Mediaset, docelowo ma powstać 8 odcinków, w których udział weźmie 8 winnic. Pisze o tym portal Vino Way.
            MasterChef w winiarskiej odsłonie to zaledwie projekt, we Włoszech powstał już jednak film z głównym udziałem producentów wina. Davide Vanni, reżyser, bloger i aktywista podjął się zadania stworzenia filmu skupiającego się na produkcji wina. Na obrazie ujrzymy różnych winiarzy, którzy opowiadają o swoich gospodarstwach i pracach, jakie są tak wykonywane w ciągu całego roku.

źródło: www.4actionsport.it

            Wakacje właśnie się zaczęły i w związku z tym prezentuję poniższe zestawienia i doniesienia prasowe. Dla osób, które wyczekują błogiego lenistwa, wylegiwania się w słońcu na gorącym piasku – zestawienie 10 najpiękniejszych plaż Włoch według portalu Skyscanner. Dla tych, którym bliżej w góry – Courmayeur wreszcie otwiera nową kolejkę liniową na Monte Bianco. 3462m w 19 minut w otoczeniu zapierających dech w piersiach widoków! A kto szuka romantycznych okolic – Cinque Terre, czyli jeden z topowych kierunków wakacyjnych we Włoszech.

źródło: www.vivatravel.rs

            Zanim jednak wyjedziecie do Italii, aby raczyć się śródziemnomorską kuchnią, włoskimi winami i korzystać z dobroczynnego klimatu – profesor Umberto Eco daje kilkadziesiąt rad (pół-żartem, pół-serio) na temat poprawnego używania języka włoskiegoBuone vacanze a tutti!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz