____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

niedziela, 16 marca 2014

Chianti Montalbano 2012 D.O.C.G.

Recenzja wina z włoskiej winnicy Lidla
  

Po pierwszym (raczej nieudanym) winnym wypadzie do położonego na północy Włoch Piemontu nadszedł czas na coś, co kojarzy się wszystkim z Włochami, a mianowicie na Toskanię. W tym słonecznym regionie produkuje się świetne wina znane na całym świecie oraz mnóstwo jednie trochę gorszych „supertoskanów”.

źródło: wikipedia.org

Producent ocenianego wina – Casato dei Medici Riccardi – gra główne skrzypce we włoskiej ofercie Lidla. Znajdziemy i wina za 55zł, i tańsze, jak nasze Chianti Montalbano 2012 D. O. C. G. Piłem już Morellino di Scansano od Medyków z Toskanii i było bardzo dobre, więc mam ochotę i nadzieję na więcej takich.
Wino, którego próbowałem, w Polsce znane jest pod wieloma nazwami. Począwszy od „szanti”, przez „chanti” a na jedynym poprawnym „chianti” kończąc. Tak, poprawna nazwa tego wina brzmi [‘kjanti]. Wyjaśniwszy tę drobną nieścisłość, możemy przejść do oceny.
Wino ma żywy, purpurowy kolor, zapach całkiem przyjemny – czuć dużo czerwonych owoców i nuty przyprawowe. W ustach to samo, czyli dominująca wiśnia (może z odrobiną czereśni) przy akompaniamencie przypraw. Do tego delikatna, ale wyczuwalna nuta fiołka. Żywe i energiczne, bez głębi, ale w tym wypadku nie jest to dużym minusem. Świetna pozycja na co dzień, do dobrze doprawionego makaronu lub dań na bazie czerwonego mięsa. No i ta cena, nic tylko kupować.
Nazwa: Chianti Montalbano 2012 D.O.C.G
Producent: Casato dei Medici Riccardi
Miejsce zakupu: Lidl
Cena: 19,99zł
Rodzaj wina: czerwone, wytrawne
Ocena: 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz