____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

poniedziałek, 27 czerwca 2016

Penne alla vodka

Penne z wódką


Przepis, który prezentuję dziś na blogu, nie został bynajmniej wymyślony przez żadnego Polaka. Penne z wódką, wbrew pozorom, to danie typowo włoskie. Jego historia jest jedną z tych, które nie zaczynają się w wiekach średnich lub jeszcze dawniej. Pomysł na podanie makaronu z sosem z dodatkiem wódki narodził się w latach osiemdziesiątych XX wieku. Przez pewien czas przepis ten robił furorę, ale odszedł w niepamięć szybciej niż pojawił się na włoskich stołach. Historia tego dania była zatem krótka. Dziś, rzadko bo rzadko, ale jednak, penne z wódką można zamówić w niektórych lokalach we Włoszech. Przejdźmy do sedna bez dalszych dywagacji.

Składniki na 4 porcje:
·         400g makaronu penne
·         200g passaty pomidorowej
·         100g wędzonego, surowego boczku
·         50ml wódki
·         75ml śmietany 18%
·         Sól
·         Peperoncino w płatkach

Jest to kolejny przepis z serii proste, łatwe i przyjemne. Zaczynamy od wrzucenia makaronu do gotującej się osolonej wody. W ciągu kilku-kilkunastu minut przygotujemy sos, którym doprawimy penne.
Na patelnię wrzucamy pokrojony w cienkie paski boczek. Wysmażamy go na niewielkim ogniu. Gdy to nastąpi całość podlewamy wódką. Czekamy, aż alkohol odparuje i dodajemy do boczku passatę pomidorową, a następnie doprowadzamy sos do wrzenia. Doprawiamy solą oraz peperoncino w płatkach i zdejmujemy ze źródła ciepła. Dodajemy śmietanę i całość dokładnie mieszamy. Makaron odcedzamy i wrzucamy również na patelnię, na której znajduje się już sos. Penne z sosem należy dobrze połączyć, można na ten czas patelnię znów ustawić na źródle ciepła. Penne alla vodka gotowe!


1 komentarz: