____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

piątek, 4 marca 2016

Crocchette di Taleggio al miele

Taleggio w miodowej panierce


Dziś przepis, który stanowi krótki wstęp do serii wpisów o Bergamo i okolicach. Głównym bohaterem Taleggio! Jest to, moim zdaniem, jeden z najbardziej charakterystycznych włoskich serów dojrzewających. Niestety niezwykle trudno znaleźć go w Polsce. Czasami trafimy na niego w lepszych marketach tudzież delikatesach przy okazji włoskiej oferty. Zdecydowanie częściej możemy znaleźć ten przysmak w sklepach z włoskimi produktami, ale i tu nie nastawiałbym się zbyt optymistycznie. Słabo znany produkt trudno sprzedać, więc nie ma co obwiniać importerów za to, że z dostępnością Taleggio są problemy. Mnie jednak, jak ślepej kurze ziarnko, trafiła się 200 gramowa porcja świeżego sera prosto z Italii. Osobie, której zawdzięczam tę przesyłkę niezmiernie dziękuję! A teraz do dzieła!

Składniki na 2 porcje:
·         100g sera Taleggio
·         Dżem z czarnej porzeczki
·         Miód (płynny)
·         Łyżka mąki
·         Sezam
·         Bułka tarta
·         Olej słonecznikowy


Danie, które dziś prezentuję możemy podać tak w formie przystawki, jak i zamiast deseru. Decyzja należy do Was. Zaczynamy od pokrojenia Taleggio na kawałki o grubości około 1,5-2cm.
Ser będziemy panierować w kleiku na bazie wody, mąki i miodu, a następnie obtaczać w ziarnach sezamu zmieszanych z bułką tartą. Miód powinien być płynny, dodajemy doń odrobinę wody i łyżkę mąki. Trudno określić odpowiednią konsystencję zawiesiny przy pomocy słów, najlepiej zdać się na intuicję i skorzystać z metody prób i błędów. Jeśli chcemy, aby chrupiąca panierka była nieco grubsza, możemy obtoczyć kawałki sera w kleiku i bułce tartej dwukrotnie.
Smażymy na głębokim tłuszczu uważając, aby temperatura nie była zbyt wysoka, a panierka się nie przypaliła. Wystarczą dosłownie 2-3 minuty. Usmażone kawałki sera podajemy z kwaskowym dżemem (użyłem czarnej porzeczki, ale równie dobrze sprawdzi się żurawina lub czerwona porzeczka). Buon appetito!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz