____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

wtorek, 26 stycznia 2016

Bettini Grumello Valtellina Superiore 2011 DOCG

Nebbiolo z... Lombardii


Czasami przytrafiają się nam wina, do których z chęcią byśmy wrócili, ale niekoniecznie jest to możliwe. Są też i takie, do których chcielibyśmy wrócić, ale dopiero po upływie kilku lat. Gdy nasz smak się wyostrzy, a bukiet wina ułoży i zmieni nie do poznania. Na moją listę „win do odłożenia na półkę i otwarcia za 2-3 lata” trafiła ostatnio pewna perełka z północnych Włoch.
Rzeczone wino to Grumello Valtellina Superiore 2011 DOCG. Produkowane w prowincji Sondrio, na północy Lombardii, Grumello to jeden z mniej znanych przykładów wykorzystania Nebbiolo. Zazwyczaj o tym szczepie mówi się w kontekście Barolo lub Barbaresco, a samo Nebbiolo jednoznacznie kojarzy się z Piemontem (do tego stopnia, że wiele osób używa skrótu myślowego pisząc lub mówiąc „piemoncki szczep”). Moje Grumello przywędrowało do mnie wprost z miejsca, gdzie jest ono produkowane, a stało się to dzięki koleżance Z., za co, korzystając z okazji, bardzo jej teraz dziękuję.
Wino w kieliszku miało średnio-intensywną, ciepłą barwę ciemnej czerwieni. Na ściankach kieliszka pojawiły się cieniutkie łzy. Aromat bardzo intensywny, buchał znad kieliszka na dobre kilkadziesiąt centymetrów. Dobrze zgrana mieszanka wiśni, tytoniu, cynamonu i porzeczek. W ustach czuć wysoką, ale nie nieokiełznaną kwasowość, która z początku silnie daje o sobie znać, by po chwili wrócić do szeregu. Owoc, mokra kora, przyprawy korzenne… Wino potężne w swej elegancji. Mniej ciała, niż można by się z początku spodziewać, ale gra to na korzyść tego Grumello. Taniny są idealnie skrojone, nie aksamitne, ale też nie drapieżne, grają do jednej bramki z bukietem i kwasowością. Wino należy zdecydowanie dotlenić przed serwowaniem. Świetnie podkreślało smak lekko pikantnej szynki, równie dobrze pasowało z pieczoną karkówką doprawioną ziołami.

Nazwa: Grumello Valtellina Superiore 2011 DOCG
Producent: Bettini
Miejsce zakupu:
Cena:
Rodzaj wina: czerwone, wytrawne
Ocena: 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz