____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

środa, 2 grudnia 2015

Che cosa bolle in pentola… – listopad 2015

Comiesięczny przegląd włoskich internetów


            Tegoroczny listopad przyniósł dużo ważnych wydarzeń, niestety w większości negatywnych. Włoskie media, podobnie jak radia, telewizje i gazety innych krajów, skupiały się od 13 listopada na wydarzeniach związanych z zamachami w stolicy Francji. Paryska tragedia gościła na łamach najważniejszych serwisów informacyjnych do ostatnich dni miesiąca. W tym gąszczu smutnych wiadomości dało się jednak dojrzeć inne tematy, a najciekawsze z nich wyłowiłem dla Was i spisałem w poniższym zestawieniu. Zapraszam do lektury.
            31 października nastąpiło uroczyste zamknięcie Międzynarodowej Wystawy Expo, która w tym roku odbywała się pod Mediolanem. Prezydent Republiki Włoskiej, Sergio Mattarella, podczas wystąpienia kończącego wystawę, mówił o wielkim sukcesie swojej ojczyzny i korzyściach, jakie przyniesie to w przyszłości. Kolejna wystawa odbędzie się w 2017 roku w Kazachstanie, a następna z kolei w 2020 roku w Dubaju.
            Stolicą Włoch w listopadzie wstrząsnął kolejny skandal. Tym razem jednak nie dokonano aresztowań następnych członków rzymskiej mafii. W centrum zainteresowania znalazł się znów Watykan, a to za sprawą skandalu, który powszechnie nazywa się już Vatileaks 2. Sam Papież Franciszek przyznał, że: „w funduszach Stolicy Apostolskiej brakuje przejrzystości”. Policja skarbowa dokonała aresztowań osób podejrzanych o malwersacje, wśród podejrzanych znajdują się nawet osoby piastujące wysokie stanowiska. Sprawie pikanterii dodają dwie książki, które ukazały się w ostatnim miesiącu, a traktujące właśnie o bałaganie w kasie Stolicy Apostolskiej.
            Skoro już przenieśliśmy się do Rzymu, to pozwolę sobie na małą powtórkę z zeszłego miesiąca. Pisałem ostatnio o tym, że Fontanna di Trevi, po długim remoncie, wreszcie została otwarta dla turystów. Dziś możecie podziwiać ogrom zmian również w Internecie (jakbyście nie mogli wybrać się do stolicy Włoch w najbliższym czasie).

źródło: corriere.it

            Wiele mówi się o symbolu Made in Italy i o tym, jak wielu producentów próbuje nieuczciwie żerować na sławie tego znaku, oszukując tym samym konsumentów. Ile to już firm mniejszych i większych musiało się gęsto tłumaczyć z produktu, który wykorzystywał bezczelnie włoską symbolikę, nie mając z Italią nic wspólnego. Tym razem jednak sprawa jest poważniejsza, bowiem śledczy z Piemontu wykryli, że siedmiu włoskich producentów oliwy z oliwek (w tym również podmioty znajdujące się w posiadaniu największej części rynku) sprzedawało oliwę sklasyfikowaną jako „extravergine”,chociaż taką nie było. Sprawa jest w toku, ale już dziś włoski minister rolnictwa zapowiada częstsze i bardziej szczegółowe kontrole.
            Jakby dla przeciwwagi, włoskie media doniosły jednocześnie o dwóch sukcesach Włoch na rynkach spożywczych. Już w połowie listopada było wiadomo, że tegoroczna sprzedaż włoskich słodkości świątecznych będzie wyższa od poprzednich. Panettone, Pandoro i inne wypieki, którymi makaroniarze zajadają się w czasie Świąt Bożego Narodzenia zaczynają podbijać podniebienia europejczyków.
            Również producenci prosecco mają okazję do świętowania. Portal Gambero Rosso poinformował, że winiarskie regiony Conegliano oraz Valdobbiadene, znane przede wszystkim z produkcji wyśmienitych win musujących, zostały mianowane Winiarskimi Miastami 2016 roku.

źródło: food24.ilsole24ore.com

Co prawda do spożywania prosecco karafka nam nie potrzebna, ale takowy sprzęt może się przydać przy otwieraniu cięższych win w czasie zbliżających się Świąt. Warto zaopatrzyć się w dekanter jeszcze zanim przyjdzie nam w pośpiechu szukać odpowiedniego naczynia, aby uraczyć gości wyśmienitym Nobile di Montepulciano lub Barolo. Dla fanów nowinek technologicznych (i tych, dla których czekanie na wyśmienite wino to prawdziwa udręka) powstał dekanter Hi-tech. O tym, jak działa wspomniane urządzenie, przeczytacie na portalu Il Sole 24 Ore.

źródło: media2.hoepli.it

Na zakończenie wiadomości ze świata literatury i kultury. Andrea Camilleri, Sycylijczyk znany przede wszystkim jako autor serii książek o Komisarzu Montalbano, wydał w listopadzie kolejną książkę. „Certi momenti” to swego rodzaju podsumowanie i opis spotkań, jakie przydarzyły się autorowi w jego życiu.
 W listopadzie włoska kinematografia i scena teatralna pożegnała syna Eduardo de Filippo. 67 letni Luca de Filippo zmarł w dwa tygodnie po wykryciu u niego ciężkiej, nieuleczalnej choroby.
I już na sam koniec, jako kropka nad „i”: Corriere della Sera pisze o fenomenie „przeprosin dla Oriany” po paryskich zamachach. Francuzi, mający dotychczas negatywny stosunek do Fallaci i jej poglądów na temat Islamu, zaczęli wracać do tekstów toskańskiej reporterki, a portale społecznościowe zalała fala postów z przeprosinami kierowanymi do Oriany Fallaci.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz