____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

sobota, 11 lipca 2015

Penne all’arrabbiata

Klasyczny przepis kuchni włoskiej


            Dziś na Italianizzato przepis z serii proste, szybkie i smaczne. Co więcej, penne all’arrabbiata to kolejny klasy kuchni Półwyspu Apenińskiego. Zgodnie z przekazami ten sposób przygotowania makaronu narodził się w Lacjum, a więc w tym samym regionie, co opisywana przeze mnie niedawno amatriciana. Nie do końca wiadomo skąd wzięła się nazwa dzisiejszego dania („arrabbiato” po włosku oznacza „wściekły”). Wśród różnych teorii najczęściej pojawia się ta, według której twarz osoby wściekłej jest równie czerwona, co twarz osoby, która kilka chwil wcześniej zjadła makaron z dodatkiem pikantnych papryczek.

Składniki na 4 porcje:
·         400g spaghetti
·         75g pecorino stagionato
·         200g passaty pomidorowej
·         1 pikantna papryczka (świeże lub suszone)
·         1-2 łyżki oliwy z oliwek
·         1-2 ząbki czosnku

Jak już nadmieniłem na wstępie, nie mamy do czynienia z przepisem ekstremalnie trudnym, więc i moje rady ograniczą się do kilku zwięzłych zdań. W osolonej wodzie gotujemy al dente makaron penne. W międzyczasie przystępujemy do przygotowania sosu.
Na patelni rozgrzewamy oliwę z oliwek. Na gorącym tłuszczu podsmażamy przez chwilę drobno posiekany czosnek i pikantną papryczkę. Czosnek musi się jedynie zeszklić, zbyt długo podsmażany nabierze gorzkiego smaku. Ostatnią czynnością jest dodanie passaty pomidorowej i zagotowanie całości.
Makaron odsączamy, wrzucamy na patelnię z sosem. Wszystko podgrzewamy jeszcze przez chwilę i mieszamy, aby składniki dobrze się połączyły. Przekładamy na talerze i posypujemy startym pecorino.


1 komentarz: