____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

wtorek, 7 lipca 2015

Winne Wtorki: Czerwień z Austrii

Autochtoniczne szczepy w natarciu


            Temat na dzisiejsze Winne Wtorki spadł mi niemalże z nieba (no dobrze, nie z nieba, a od Sławka z bloga Enoeno). Sławek bowiem zaproponował, abyśmy degustowali dowolnie wybrane wina z Austrii. Są one dla mnie wciąż niczym terra incognita, czego się wstydzę, ale czego też nie staram się nawet ukryć. Braki w wiedzy i znajomości tego winiarskiego regionu, który znajduje się w środku Europy, próbuję nadrobić przy każdej możliwej okazji, a taka właśnie nadarzyła się dzisiaj.
            Po krótkich poszukiwaniach zakupiłem u Mielżyńskiego butelkę wyprodukowaną w Burgenlandzie. Wybór padł na kupaż lokalnych szczepów: Zweigelt, Blaufränkisch oraz St. Laurent (wiem, wiem… lato w pełni, a ja tu z czerwienią wyjeżdżam. Wybaczcie, ale Grünery Veltlinery wszelkiej maści są lepiej znane i o ich wysokiej jakości nie trzeba nikogo przekonywać). Owe wino zostało wyprodukowane przez winnicę Heinrich, jedną z dziewięciu należących do spółdzielni handlowej Pannobile, która z kolei znana jest z dobrych jakościowo trunków.
            Co oferuje nam mieszanka wyżej wymienionych szczepów? Pysznie owocowe i aksamitne na języku wino o ciemnoczerwonej, klarownej barwie. W nosie pierwsze skrzypce grają truskawki, soczysta wiśnia i czarna porzeczka. W ustach owoce stają się jedwabiste, aby po chwili zostać zdominowanymi przez pieprzno-przyprawowe nuty. Wino z początku delikatne, z czasem staje się bardziej wyraziste, ale owocowe aromaty ciągną się równomiernie od samego początku, aż do dość długiego finiszu. Podsumowując: dobrze skomponowany i intensywny bukiet, który daje dużo przyjemności i dobrze zagra z wieloma potrawami. Polecam.


Nazwa: Red 2012
Producent: Heinrich
Miejsce zakupu: Mielżyński
Cena: 46,20zł
Rodzaj wina: czerwone, wytrawne
Ocena:Inni wtorkowicze napisali:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz