____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

wtorek, 7 kwietnia 2015

Winne Wtorki: Chardonnay Pays d’Oc Centennial z Biedronki

Egzotyka w dyskontowej cenie


Chardonnay jakoś do moich ulubionych szczepów nigdy nie należał. Może dlatego, że dotychczas trafiałem na nieodpowiednie butelki? A może to po prostu nie mój styl? Właśnie z tego powodu początkowo miałem zamiar nie brać udziału w dzisiejszych WW, ale traf chciał (a właściwie autorzy bloga Winniczek, bo to oni proponowali dzisiejszy temat), że niebeczkowanych i nie z Burgundii Chardonnay szukać mieliśmy (obydwa obostrzenia gwarantowały, że można znaleźć coś taniego i w miarę dobrego zarazem). Kolejny traf chciał, że akurat Biedronka rzuciła nową ofertę na swoje alkoholowe stoiska, a wśród proponowanych butelek znalazło się półwytrawne „szardone”.
W moim kieliszku wylądowało Chardonnay Pays d’Oc. Problem tkwi w tym, że wino to opatrzono znakiem producenta mającego siedzibę nieopodal Sydney – Centennial (chociaż samo wino butelkowane jest we Francji). I bądź tu mądry… można oczekiwać czegoś dobrego po takim mariażu?
Wino ma jasno-złoty kolor, klarowny i połyskliwy. W nosie jedynie egzotyka – dosyć dojrzałe mango i słodkie nuty miodowo-nektarowe. Aromat niezbyt intensywny, ale przyjemny. Wszystko raczej jednowymiarowe, bez głębi i podtekstów. W ustach znów mango, dochodzi doń ananas. Po dłuższej chwili rozgryziona pestka jabłkowa. Zaskakująco długi finisz, jak na wino za 15zł. Półwytrawny w tym wypadku to dobre słowo – odrobina kwasowości znajduje przeciwwagę w niewielkiej ilości cukru. Lekkie, owocowe, powiedziałbym, że piknikowe (szkoda, że nie jest wyposażone w zakrętkę). Do owocowej sałatki skropionej sokiem z cytryny będzie pasować. Może i słodko-kwaśny orientalny sos znajdzie tu odpowiedniego towarzysza?
Wino odpowiednie do otaczającej nas wiosennej aury. Klienci pokochają – nie jest ciężkie, nie jest kwaśnie, ma słodkawy owoc. Jeśli nie stawiać przed tym Chardonnay dużych wymagań, to nie zawiedziemy się na nim. Bo w tym wypadku przecież nie chodzi o niezapomniane doznania smakowe, a o owocowe orzeźwienie w słoneczny dzień.


Nazwa: Chardonnay Pays d’Oc IGP
Producent: Centennial
Miejsce zakupu: Biedronka
Cena: 14,99zł
Rodzaj wina: białe, półwytrawne
Ocena:


Inni wtorkowicze napisali:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz