____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

wtorek, 31 marca 2015

Che cosa bolle in pentola… – marzec 2015

Comiesięczny przegląd włoskich internetów


            Kolejny miesiąc minął jak z bicza strzelił. Nawet się nie obejrzeliśmy, a od zimowej aury przeszliśmy do tej wiosennej. Ostatnie 31 dni przyniosło wiele ważnych, a także ciekawych wydarzeń. Zapraszam do zapoznania się z subiektywnym wyborem niektórych z nich.

źródło: http://www.thethreetomatoes.com/sweetlife/gianduiotto___nice_pic.jpg

            Marzec w tym roku minął we Włoszech pod znakiem wielkich rocznic. Jedną z takich jest 150-lecie firmy Gianduia, której najbardziej znanym produktem są Gianduiotti. W skład wytwarzanych w Piemoncie czekoladek wchodzą orzechy laskowe i kakao. Nie bez powodu zatem uważa się je za pierwowzór Nutelli. Z okazji okrągłej rocznicy firma zaprosiła do współpracy artystę z Turynu (a skąd inąd?) – Ugo Nespolo. Zaprojektował on opakowania do rocznicowej edycji czekoladek. (A same czekoladki w ostatnim czasie w przystępnej cenie można kupić w Biedronce.)
            Powszechnie znany włoski tygodnik l’Espresso może również pochwalić się okrągłą rocznicą. Z okazji 60-lecia istnienia, gazeta została wydana w nieco zmienionej formie. Nie zmienia się jednak jej zawartość. Redakcja zapewnia, że wciąż będzie to „tygodnik o polityce, kulturze i ekonomii”. Pierwszy numer l’Espresso wyszedł w 1955 roku i przeszedł do historii ze względu na tytuł, który znalazł się na okładce: „Skorumpowana stolica = skażony naród”. Niestety nie można powiedzieć, aby w Italii zaszły jakiekolwiek zmiany od tego czasu…
            À propos zmian, a właściwie ich braku: w ostatnim miesiącu włoskie społeczeństwo musiało pogodzić się z powrotem Silvio Berlusconiego. Ex-cavaliere został uniewinniony przez sąd ostatniej instancji w tak zwanym „procesie Ruby”. Byłego premiera oskarżano o seks z nieletnią oraz nadużywanie władzy. Cóż, po raz kolejny okazuje się, że prawo nie jest równe dla wszystkich, zwłaszcza we Włoszech. Sam zainteresowany uważa, że wreszcie sprawiedliwości stało się za dość i zapowiada swój powrót do polityki (uniewinnienie oznaczało również odwołanie zakazu pełnienia funkcji publicznych dla Berlusconiego). Włosi chyba muszą oswoić się z myślą, że Silvio opuści ich dopiero wtedy, gdy znajdzie się na cmentarzu.
            W ostatnich tygodniach przez włoskie miasta przetoczyła się fala protestów przeciwko reformie szkolnictwa proponowanej przez rząd Matteo Renziego. Zakładała ona zwiększenie władzy dyrektorów szkół średnich, pewne zmiany programowe, a także modyfikacje w zakresie doszkalania nauczycieli. Włoskie szkoły borykają się z wieloma problemami od długiego czasu. Jak dotąd żaden rząd nie był w stanie uporządkować spraw dotyczących imigrantów we włoskich szkołach, nikomu też nie udało się dopasować systemu nauczania do współczesnych potrzeb. Można powiedzieć, że z każdym rokiem szkolnym było (i jest) co raz gorzej. Liczne protesty pokazują, że temat nie jest łatwy, i uwierzcie mi, nasze problemy z rządowym „pseudo-elementarzem” są niczym, w porównaniu do tych włoskich. O nowej reformie w 10 krótkich punktach możecie przeczytać tutaj.
            Jeśli już o szkolnictwie mowa. Wyobrażacie sobie zajęcia z winiarstwa w polskich szkołach? Bo ja nie… A szkoda. We Włoszech pojawił się pomysł wprowadzenia elementów winiarstwa do szkół średnich i wyższych. Autorem propozycji jest Unione Italiana Vini. Prezes tej organizacji, Domenico Zonin, twierdzi, że wprowadzenie tego typu zajęć pozwoliłoby młodym ludziom zapoznać się z historią enologii (jakże ważną we włoskim kontekście), a także umożliwiłoby walkę z pijaństwem, które jest niestety dosyć powszechne już wśród trzynasto i czternastolatków.

źródło: http://www.vinitaly.com/img/it/testata/testata_edizione_2015.jpg

            Płynnie zmieniając temat z edukacji na winiarstwo – w przedostatni weekend marca w Veronie miały miejsce jedne z ważniejszych targów winiarskich w Europie. Tegoroczna edycja wydarzenia to już czterdziesta dziewiąta w historii. Podczas targów można było spróbować dobrze znanych pozycji, a także poznać nowości przeznaczone na sprzedaż w bieżącym roku. Następna edycja za rok, od 10 do 13 kwietnia, warto zarezerwować sobie tę datę w kalendarzu.
            Przez włoskie media, ale nie tylko, w mijającym miesiącu przetoczyła się fala informacji dotyczących bojkotu produktów Dolce&Gabbana. Wszystko za sprawą kontrowersyjnej wypowiedzi projektantów, na którą szybko odpowiedział Elton John nawołując do niekupowania strojów stworzonych przez dwóch Włochów. Widocznie walka pomiędzy homoseksualistami, a heteroseksualistami jest już przeżytkiem i przyszedł czas na walkę pomiędzy konserwatywnymi homoseksualistami, a liberalnymi homoseksualistami. Interessante…

źródło: http://www.lgbtnewsitalia.com/wp-content/uploads/2015/03/alupara.jpg

            Wspomniany już tygodnik l’Espresso opublikował niedawno ciekawy artykuł na temat mafii. Mowa w nim o przemocy, łapówkach oraz relacjach pomiędzy władzą, kryminalistami, a biznesmenami. Lupara wiecznie żywa.

źródło: http://www.monitorenapoletano.it/sito/images/stories2/2015/marzo/villa-dei-misteri-pannel.jp_2.jpg

            Na sam koniec dwie nieco lżejsze informacje. Po długim czasie dla turystów została wreszcie udostępniona la Villa dei Misteri w Pompejach. Kompleks przeszedł gruntowny remont, aby móc prezentować się w pełnej krasie.
            A kto ma wystarczające fundusze, aby kupić sobie zamek, może rzucić okiem na ten tutaj ;). Buon aprile a tutti!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz