____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

piątek, 23 stycznia 2015

Grillo&Inzolia Terre Siciliane IGT 2013 Cataldo

Butelka pod znakiem egzotycznych owoców


            Moja jednodniowa wyprawa do Berlina zakończyła się powrotem z dwoma kartonami wina. Niższa niż w Polsce akcyza sprawia, że te same butelki, które u nas często kosztują majątek (patrząc z perspektywy szarego obywatela), w Niemczech nie wymagają od portfela aż tak dużego wysiłku. W sumie przywiozłem większość butelek z Włoch (od Piemontu aż po Sycylię), ale w koszyku znaleźli się też dumni przedstawiciele niemieckich regionów winiarskich. O nich jednak kiedy indziej, dziś czas na pierwszą otworzoną przeze mnie butelkę przywiezioną z wyprawy.
            Mowa tu o kupażu dwóch typowych dla Sycylii szczepów: Grillo oraz Inzolia. Pierwsza z odmian jest uprawiana przede wszystkim w zachodniej części wyspy. Źródła podają, że szczep ten sprowadzono tu z Apulii w okolicach roku 1800. Niczemu to nie szkodzi, bo dziś Grillo uważana jest za jedną z najlepszych i najbardziej znanych winorośli używanych do produkcji win na wyspie.

Obszar uprawy szczepu Grillo.
źródło: http://www.agrinnovazione.regione.sicilia.it/

Inzolia (inna znana nazwa to Ansonica) to natomiast szczep w 100% autochtoniczny. Jest ona uważana za jedną z najstarszych miejscowych odmian, już Pliniusz wspominał o winach produkowanych z Irziola (nazywana w tamtych czasach także Inzolia Vranca, aby odróżnić ją od czarnego kuzyna). Ten typ winorośli powszechny jest niemalże na całej wyspie.

Obszar uprawy szczepu Inzolia.
źródło: http://www.agrinnovazione.regione.sicilia.it/

            Omawiane wino charakteryzuje cytrynowa barwa ze złocistym połyskiem oraz refleksami wyblakłego od słońca siana. Nos nie jest zbytnio złożony, raczej prosty i zdecydowanie prowadzący w jednym kierunku aromat. Da się wywąchać egzotyczne owoce oraz gdzieś na drugim planie kwiat lipy. Na języku czuć przede wszystkim dojrzałego ananasa i wtórujące mu, równie dojrzałe, mango. Cukru resztkowego jest aż nadmiar, szczerze mówiąc wolałbym nieco bardziej wytrawne to wino. Na plus działa finisz: dosyć długi, raczej owocowy i słodki, ale w pewnym momencie do głosu dochodzą cienka goryczka i odrobina białego pieprzu. Dobre wino do dań rybnych oraz niezbyt ciężkich makaronów z sosami.


Nazwa: Grillo&Inzolia Terre Siciliane IGT 2013
Producent: Cataldo
Miejsce zakupu: Weinladen Berlin
Cena: 4,95 Euro
Rodzaj wina: białe, wytrawne
Ocena: 

3 komentarze:

 1. Nareszcie coś z Sycylii:) Panie Mikołaju, spotykam się z nazwą szczepu Insolia, czy to jakaś inna odmiana, czy błąd w zapisie?

  Pozdrawiam

  T.Gajownik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ansonica to nazwa szczepu w języku włoskim, Inzolia i Insolia to natomiast nazwy w sycylijskim, a ten język jest bardzo niejednorodny i w zależności od prowincji (a nawet miejscowości) przejawia drobne różnice. Tak więc: Inzolia i Insolia to jeden i ten sam szczep ;)

   Dodam, że w przygotowaniu jest porównanie kilku sycylisjkich win ;)

   Usuń
  2. Czekam z niecierpliwością:)

   Pozdrawiam
   TG

   Usuń