____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

środa, 28 stycznia 2015

Grillo Terre Siciliane IGP 2012 Duca di Castelmonte

Nie Beppe i nie Parlante, a Grillo siciliano…


            Słysząc hasło „grillo” w głowie mam tylko (albo aż) trzy skojarzania: Beppe Grillo – przewodniczący Ruchu 5 Gwiazd, krzykacz, komik i populista w jednym; autochtoniczny szczep sycylijski, dający całkiem przyjemne w odbiorze i smaczne wina; Grillo Parlante, czyli postać z bajki o drewnianym chłopcu, który grał tam rolę moralnego przewodnika w świecie pełnym niebezpieczeństw. O kim (czym) mowa będzie więc tym razem? Chyba nikt nie ma złudzeń – Grillo sycylijskie.
            Gdy wpadłem na pomysł, by stworzyć sobie kawałek południa Włoch w domu za sprawą spaghetti alle vongole, od razu zacząłem krążyć po sklepach w celu znalezienia  odpowiedniego wina: czegoś białego, z krańców italskiego buta, mineralno-warzywnego, co podkreśliłoby smak owoców morza. Traf chciał, że w Centrum Wina trwała promocja -25% na wina z Włoch. Pan w sklepie, po tym jak szczegółowo zdefiniowałem czego mi trzeba, postawił przede mną trzy butelki: Vermentino di Sardegna, Pinot Grigio z Trentino oraz Grillo z Sycylii właśnie. Nie zastanawiałem się długo…
            Grillo to autochtoniczny szczep sycylijski, uprawiany przede wszystkim na wschodzie wyspy, ale z powodzeniem zadomowił się on również w części kontynentalnej – w prowincjach Bari, Taranto, Lecce oraz Brindisi. Wzmianki o bardzo dobrych winach produkowanych z tejże odmiany pochodzą z początków XVIII wieku. Bardzo często owoce tego szczepu są mieszane i fermentowane razem z innymi. Jeśli jednak mówimy o winach produkowanych jedynie z Grillo – mamy na myśli trunki świeże, orzeźwiające, często charakteryzujące się owocowym lub warzywnym bukietem z zaznaczoną nutą siana. 


            A jakie jest Grillo od Duca di Castelmonte? W kieliszku znajduje się wino w kolorze wyblakłej słomy. W nosie na pierwszym planie mango i niedojrzały ananas, dopiero po ogrzaniu dochodzą doń szałwia, tymianek i siano. Na języku znów ananas, trochę bardziej odważny i nieco słodkawy. Do tego, obsadzona w roli drugoplanowej, nuta mineralna. Na finiszu nieśmiała migdałowa goryczka, a jeszcze potem posmak zielonej herbaty z charakterystyczną dla niej cierpkością (ta jednak ledwo-ledwo wyczuwalna). Ogółem rzecz ujmując: smaczne i łatwo przyswajalne wino, które stanowi idealny przykład balansu między owocowością, a mineralnością. Doskonałe do owoców morza, do ryb słodko i słono wodnych też będzie świetne. Udało mi się je kupić za niespełna 40zł i taką cenę uważam za rozsądną, 52,90 to jedna już jak na moje oko nieco za dużo bo… niby tutto va bene, ale czegoś tu jednak brakuje. Warto spróbować.

Nazwa: Grillo Terre Siciliane IGP 2012
Producent: Duca di Castelmonte
Miejsce zakupu: Centrum Wina
Cena: 52,90zł
Rodzaj wina: białe, wytrawne
Ocena: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz