____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

piątek, 25 lipca 2014

Cavatelli a casa

Makaron z południa Włoch


            Cavatelli to rodzaj makaronu pochodzącego z regionu Molise, który następnie został przyjęty na południu Włoch, przede wszystkim w Apulii, gdzie rozpowszechnił się pod nazwą capunti. W przeciwieństwie do pasta fresca all’uovo, którą robi się z dodatkiem jajek, ciasto na cavatelli przygotowuje się przede wszystkim z mąki i wody.

Składniki na 2-3 osoby:
·         250g mąki
·         130ml wody
·         2 łyżki oliwy z oliwek
·         Pół łyżeczki soli


Cavatelli to makaron niskobudżetowy i łatwy w przygotowaniu. Wystarczy tylko chwila wolnego czasu i nieco cierpliwości przy wykrawaniu i formowaniu pasty. Zaczynamy od wymieszania mąki z solą, dodajemy oliwę i stopniowo wodę. Gdy ciasto będzie miało zwartą konsystencję i nie będzie się już kleiło do rąk, to znak, że jest gotowe. Zostawiamy je pod przykryciem na 20-30 minut, by odpoczęło.
Gdy ciasto odpocznie możemy wyrabiać cavatelli. Małą porcję rozwałkowujemy rękoma na stole (stolnicy). Potrzebujemy ruloników o średnicy około 0,5cm. Kroimy je na kawałki o długości 2-3cm każdy (lub dłuższe 4-5cm). Każdy kawałek należy teraz nacisnąć dwoma lub trzema palcami i jednym pociągnięciem dłoni zrobić wgłębienie. Po kilku sztukach dochodzi się do wprawy i makaroniki wychodzą całkiem ładne, chociaż nie kształt tu gra pierwszą rolę. Im większe wgłębienie, tym więcej sosu znajdzie się w środku…Makaron może być przechowywany w lodówce do 3-4 dni. Można również go zamrozić. Ponieważ cavatelli są z ciasta raczej jałowego, najlepiej podawać je z wyrazistymi sosami (np. ragù). 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz