____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

wtorek, 22 lipca 2014

Gennari Gutturnio Frizzante D. O. C.

Półwytrawne wino czerwone Gennari


            Sezon grillowy od kilku tygodni rozpoczęty, a gdy karkówka na ruszcie pięknie się rumieni, trzeba pomyśleć o tym, czym ją popić. By dobrze sprawione mięso nie stanęło w gardle, a wręcz przeciwnie, gładko przez nie przeszło, trzeba je dopieścić odpowiednio dobranym trunkiem. Oczywistym wyborem będzie piwo, standardowo, grillowo, niemalże tradycyjnie. Nie neguję tutaj faktu, iż piwo świetnie podbija smak mięsa z rusztu, ale można tak by się pokusić o nowe połączenie w tym roku. A tak się składa, że w ręce trafiło mi Gutturno od Gennari.

źródło: wikipedia.org

            Gutturnio to półwytrawne musujące wino, które w 60% składa się z Barbery, a pozostałe 40% stanowi Bonarda. Patrząc na skład, można się pokusić o stwierdzenie, że będzie ono czymś w pół drogi między Barberą, a Bonardą od tego producenta. Czy moje przypuszczenia zbiegły się z prawdą? Zobaczmy.
            Jak przystało na frizzante bąbelki pojawiają się zaraz po nalaniu do kieliszka i równie szybko znikają z powierzchni. Z pewnością jest ich tu mniej niż w Bonardzie, czy Barberze od Gennari. Suknia nieco cieplejsza niż u testowanego poprzednio Cabernet Emilia, wchodząca nieco w rubinowy. W nosie zdecydowana przewaga dojrzałej wiśni, ewentualnie dżemu wiśniowego, i gdzieś w tle przebija się śliwka. Później pozostaje wiśnia z lekko ziołowym, aksamitnym wykończeniem, trochę migdałów. Taniny niezbyt obfite, ale są obecne.
            Całość daje przyjemne wrażenie. Poza wspomnianymi mięsami z grilla (karkówka, żeberka, dziczyzna, kiełbaski itp.) będzie pasować również do deski serów lub szynek, do pieczeni, czy innych dań na bazie mięs, które nie jest drobiem.


Nazwa: Gutturnio Frizzante D. O. C.
Producent: Fratelli Gennari
Miejsce zakupu: pełna lista punktów sprzedaży na www.gennari.pl
Cena: około 35zł
Rodzaj wina: czerwone, półwytrawne, musujące
Ocena: 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz