____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

środa, 23 kwietnia 2014

Vivere contro la mafia

Gomorra, podróż po imperium Camorry
  


„Il Padrino” autorstwa Mario Puzo to z pewnością jedna z najbardziej znanych książek opowiadających o mafii. Film na jej podstawie, którego wyreżyserowania podjął się Francis Coppola, powtórzył sukces powieści. Problem w tym, że sukces komercyjny nie zawsze idzie w parze z prawdą. Albo pojawiają się niedopowiedzenia, albo historia przyjmuje trochę inny bieg, niż to jest w rzeczywistości. Stworzenie historii, która wiernie oddawałaby mafijne realia wiąże się z życiem w strachu (nie muszę chyba tłumaczyć o co chodzi).
            Mimo to, od czasu do czasu, pojawiają się twórcy, którzy postanawiają zmierzyć się z tym tematem, podejmując zarazem niemałe ryzyko. Pierwszym krokiem, kamieniem milowym w tej tematyce rzec by można, była książką zatytułowana „Dzień Puszczyka” (wł. Il giorno della civetta), napisana przez sycylijskiego pisarza Leonardo Sciascia i wydana w 1961r. Później następowały kolejne książki, które odsłaniały rąbka tajemnicy łamiąc omertà (zmowa milczenia) i pokazywały świat mafii. Prawdziwym szokiem i niebywałym wydarzeniem okazała się powieść Roberto Saviano – „Gomorra, podróż po imperium kamorry” (preferuję jednak tytuł włoski: Gomorra, viaggio nell’impero economico e nel sogno di dominio della camorra, tj.: „Gomorra, podróż w głąb imperium ekonomicznego i sen o panowaniu Camorry”).
            Saviano to dziennikarz i pisarz urodzony w Neapolu w 1979 roku. Żył „po sąsiedzku” z mafią, nie dziwi więc, że poznał mechanizmy jej działania bardzo dobrze. Fenomen jego książki polega na tym, że pokazuje ona organizację kryminalną od wewnątrz. Wszystkie reguły i zależności, które rządzą światem przestępczym, wszystkie powiązania ze światem polityki oraz biznesu. Gomorra okazała się na tyle wiarygodna i bliska prawdziwego stanu rzeczy, iż niedługo po publikacji Camorra zaczęła grozić autorowi śmiercią. Nasilające się pogróżki sprawiły, że Saviano od 13 października 2006 roku żyje pod ciągłą ochroną policyjnej eskorty. 
            Warto zauważyć, że neapolitański pisarz nie skupił się jedynie na powiązaniach mafijnych i zasadach działania, ale obnażył również inne aspekty przestępczego życia. Pozycja kobiety w szeregach organizacji, walka jednostek przeciwko mafii, wpływy Camorry w innych krajach, transport nielegalnej broni i używek, a nawet wygłupy mafiosów w iście hollywoodzkim stylu – wszystko to zostało dokładnie opisane przez Saviano, który działając w imię wyższych celów naraził się jednej z najbardziej niebezpiecznych organizacji na świecie. Mimo pogróżek pisarz nie przestaje działać zgodnie ze swoimi przekonaniami, w 2013 wydał książkę pod tytułem „Zero zero zero”. Tym razem wziął pod lupę działalność karteli narkotykowych w Ameryce Południowej…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz