____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

niedziela, 6 kwietnia 2014

Vernaccia di San Gimignano D. O. C. G.

Recenzja białego wina z włoskiej oferty Lidla


            San Gimignano bywa nazywane średniowiecznym Manhattanem… Kto nazwy tej używa, niczym w wiekach średnich, winien być poddany chłoście w miejscu publicznym. Bo porównywanie tej pięknej miejscowości do Manhattanu tylko na to zasługuje. Coś jednak w tym wszystkim jest, bo Sam Gimignano ma wieże… i wino, na dodatek nie byle jakie – Vernaccia z Sam Gimignano to jedno z najbardziej znanych i najlepszych win Toskanii.

źródło: wikipedia.org

            Produkowane z winogron uprawianych w ściśle określonych miejscach, znajdujących się jedynie w najbliższym sąsiedztwie wież z San Gimignano. Na wino to składa się prawie zawsze jeden szczep, ten od którego pochodzi nazwa. Prawo dopuszcza domieszkę innych winogron, ale nie może ona przekraczać 15%.
           Prawdziwa Vernaccia ma wyczuwalne nuty jabłka i gruszki, jest niezwykle aromatyczna i świetnie pasuje do wszelkich ryb (słodko i słonowodnych) oraz owoców morza (chociaż z San Gimignano do riwiery daleko). Prawdziwa Vernaccia nie kosztuje też 24,99zł. Lidl pokazuje, że nie jest to prawdą,  jak ma się do tego zawartości butelki?
           Wino, rzec by można, charakterystyczne. Barwa słomkowa, łatwo wyczuwalne nuty jabłka i trochę mniej wyczuwalna gruszka. Do tego trochę aromatów kredowych i cytrusowych, wszystko to podbite goryczką na finiszu, która przywołuje na myśl pestki i migdały. Mimo takiego bogactwa smaków, wino pozostaje wciąż delikatne, charakteryzujące się małą  kwasowością. Bardzo przyjemne, lekkie, łatwo „przyswajalne” pomimo 13% alkoholu. Dobra rybka, czy inne morskie stworzenia z takiego towarzystwa się ucieszą, polecam.
  


Nazwa: Vernaccia di San Gimignano D. O. C. G.
Producent: Podere Macinatico
Miejsce zakupu: Lidl
Cena: 24,99zł
Rodzaj wina: białe, wytrawne
Ocena: 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz