____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

wtorek, 8 kwietnia 2014

Spaghetti alla carbonara

Klasyczny makaron z boczkiem


            Spaghetti alla carbonara to potrawa wywodząca się z niskich warstw społecznych, jak z resztą większość włoskich klasyków. Pracujący w kopalniach ludzie potrzebowali dania, które będzie łatwe i szybkie w przygotowaniu, ale jednocześnie konkretne i pełnowartościowe. A co może być pełniejszego, zawierającego wszystko, co do życia potrzebne, niż makaron z boczkiem i jajkami?

Składniki na 1 porcję:
·         100-150g spaghetti
·         1 mała cebula
·         50g boczku
·         1 jajko
·         tarty Pecorino Romano, Granda Padano lub inny twardy ser
·         pieprz
·         natka pietruszki

Przepisów na carbonarę, jak świat długi i szeroki, wiele… Pomimo, że jest to danie niezwykle proste i szybkie, ludzie ciągle coś zmieniają, by przyrządzić je jeszcze mniejszym wysiłkiem. Jedyna trudność przy przygotowywaniu carbonary wiąże się z szybkim i wprawnym połączeniem sosu na bazie jajek z makaronem. Pani Magdo, przykro mi, ale carbonara oryginalna śmietanki na oczy nie widziała. I nie będzie widzieć. (A „bruszeta” to nie włoskie danie, nie wiem jakie, ale z pewnością nie włoskie.)
Makaron wrzucamy do wrzącej, osolonej wody z oliwą. W tym czasie pokrojony w kostkę boczek z cebulą trafia na patelnię. W oryginale nie stosuje się boczku, ale guanciale (dojrzewające podgardle wieprzowe – wł. guancia to po polsku policzek). U nas znalezienie takiego składnika może graniczyć z cudem, stąd też boczek.
W kubku należy roztrzepać widelcem jajko, doprawić pieprzem i dosypać starty ser. Gdy makaron będzie al dente należy go odcedzić i wrzucić na patelnie z boczkiem i cebulą. Ważne jest, aby patelnia w tym momencie była już zdjęta z ognia. Teraz następuje najtrudniejszy moment – do boczku, cebuli i makaronu dolewamy masę na bazie jajka. Makaron musi połączyć się ze wszystkimi składnikami, jajko powinno obkleić nitki i lekko się ściąć (ale nie chcemy jajecznicy). Chodzi o uzyskanie gładkiej masy, kremowego sosu, a nie surowego lub usmażonego jajka. Danie przekładamy na talerz i posypujemy posiekaną natką pietruszki (tak, natką pietruszki). Można dodać jeszcze trochę startego sera. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz