____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

wtorek, 7 czerwca 2016

Winne Wtorki: biel z Bordeaux

Kressmann Monopole Sauvignon Blanc 2014
           

            Czerwone wina z Bordeaux to dla wielu znawców tematu odpowiednik enologicznego wzorca z Sèvre. Wina z tego regionu co roku na aukcjach osiągają niemalże absurdalne ceny. Splendor najlepszych Grands Crus niczym fale rozchodzące się na wodzie, oddziałuje również na mniej zacne butelki wyprodukowane z owoców winorośli rosnących na mniej znanych parcelach. Bordeaux, pomimo lepszych i gorszych chwil w swojej historii, od zawsze grało pierwsze skrzypce na winiarskich rynkach. Z powodzeniem podbiło podniebienia Anglików (którzy przecież miłością do Francuzów nie pałali od kiedy pamięcią sięgnąć…), zawojowało inne rynki europejskie, jest dobrze znane za oceanem, a w ostatnich latach odnosi ogromne sukcesy w Kraju Smoka.
            W całej tej winiarskiej baśni, wykluczając na wstępie dobrze znane i cenione słodkie Sauternes, białe wina odgrywają rolę Kopciuszka. Nieco zapomniane, blednące bardziej niżby ich kolor na to wskazywał, znajdują się w cieniu chwały wielkich czerwieni. I właśnie tego winiarskiego Kopciuszka zaproponował nam dziś odkryć Mariusz, autor bloga Pisane Winem. Drodzy Czytelnicy, testujemy białe wina pochodzące z matecznika największych czerwieni w enologicznym świecie. Wino, które dziś oceniam otrzymałem od Faktorii Win. Niniejszy wpis można potraktować jako wstęp do następnych, w których przedstawię kolejne butelki nadesłane przez tego importera. Kressman Sauvignon Blanc 2014 to wino pochodzące z najnowszej oferty FW – Standard Plus Wiosna/Lato 2016.


W kieliszku wylądowało wino o złocisto-zielonkawej barwie. Zaraz po otwarciu butelki pojawił się aromat jakby zbutwiałych liści czarnej porzeczki. Na szczęście po kilkunastu minutach nieprzyjemna nuta ulotniła się, a pozostał przyjemny bukiet złożony w równej mierze z owoców egzotycznych, agrestu oraz liści czarnej porzeczki. Na podniebieniu najlepiej uwydatnił się charakter tego wina: lekkie, rześkie, przyjemne, ale nie proste. Średnio skoncentrowane aromaty, wykończone długą, cytrusową kwasowością. Z pewnością dobrze zgra się z krewetkami i rybami (nawet tymi bardziej wyrazistymi).
Cóż więcej można dodać? Wino w cenie wyższej półki dyskontowej/niższej sklepów winiarskich. W miejscach, gdzie brakuje porządnego winebaru (niemal sławna już Polska Powiatowa), Faktoria Win takimi butelkami może spokojnie zaspokoić pragnienia konsumentów liczących na coś więcej niż tanią i prostą winiawkę z marketu, brawo! Więcej win z oferty Standard Plus niebawem.

Nazwa: Monopole Sauvignon Blanc
Producent: Kressman
Miejsce zakupu: Faktoria Win
Cena: 34,99zł (wino otrzymałem od importera)
Rodzaj wina: białe, wytrawne
Ocena:Inni wtorkowicze napisali:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz