____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

wtorek, 15 marca 2016

Winne Wtorki: Nowa Zelandia niestandardowo

Old Coach Road Riesling 2014


Tak się złożyło, że dzisiejsza edycja Winnych Wtorków nałożyła się z dniem urodzin Kuby Jurkiewicza. Pijąc jego zdrowie szukamy niestandardowych butelek z Nowej Zelandii. Odrzucamy zatem Sauvignon Blanc oraz Pinot Noir, a chętnie sięgamy bo wszelkie inne szczepy, niekoniecznie kojarzące się ze wspomnianym regionem.
Rzecz jasna, aby znaleźć takie wina w Polsce trzeba się trochę natrudzić. Zadanie jednak okazuje się o wiele łatwiejsze, niż mogłoby się początkowo wydawać. Zaraz za dwoma sztandarowymi szczepami Nowej Zelandii plasują się Chardonnay, Riesling oraz Gewürztraminer. W sklepach znajdujących się w mojej okolicy udało mi się znaleźć godnych przedstawicieli wszystkich trzech odmian, postawiłem na drugą z nich. Do testu wybrałem butelkę zakupioną w sklepie Vininova, Old Coach Riesling 2014.
Próbowałem dowiedzieć się czegokolwiek o producencie tego wina, ale moje starania spełzły niestety na (prawie) niczym. Może to i dobrze. Dzięki temu odbiór wina nie był zakłócony przez jakiekolwiek inne informacje. Przemawiało wino i tylko wino. W kieliszku wylądował trunek o zielonkawo-słomkowej barwie. Zbytnio schłodzone potrzebowało kilku minut, aby się otworzyć. Gdy to nastąpiło nozdrza uderzały najpierw nuty owocowe (głównie zapach dojrzałych brzoskwiń), a po chwili dołączyły doń słodkie aromaty kwiatowe. Usta zrazu zaatakowane cukrem resztkowym, odetchnęły, gdy do głosu doszła iście cytrusowa kwasowość. I tu z początku dało się wyczuć dojrzałą brzoskwinię oraz kwaśne jabłko. Po aromatycznym wstępie, na podniebieniu rozwinął się mineralny, niemal kamienny finisz. Wino tak w nosie, jak w ustach sprawiało wrażenie rześkiego, aromatycznego i orzeźwiającego zarazem. Podczas degustacji w ciemno na 99% powiedziałbym, że mam do czynienia z Rieslingiem alzackim. Z pewnością da radę nawet najtłustszym rybom, a można by i zaryzykować poszukiwania odpowiedniego kompana kulinarnego na wielkanocnym stole. Polecam i wychylam kolejny kieliszek za zdrowie Kuby!

Nazwa: Riesling 2014
Producent: Old Coach Road
Miejsce zakupu: Vininova
Cena: 52,90zł
Rodzaj wina: białe, wytrawne
Ocena:
Inni wtorkowicze napisali:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz