____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

wtorek, 16 lutego 2016

Załącznik do Winnych Wtorków: Pieczona kaczka z pyzami i modrą kapustą

Kulinarne dziedzictwo Wielkopolski


Najnowsza edycja Winno Wtorkowych wypraw enologicznych natchnęła mnie na tyle, że zdecydowałem się przyrządzić pieczoną kaczkę z pyzami (w wielkopolskim tego słowa znaczeniu) i modrą kapustą. Jest to jedno z najbardziej charakterystycznych dań mojego regionu, a zarazem jedna z potraw, którą w moim rodzinnym domu jadało się dość często. Po ponad trzech godzinach niedzielnego gotowania danie było gotowe, a jego efektem ubocznym jest ten oto załącznik do mojego ostatniego wpisu w ramach Winnych Wtorków.

Składniki dla 2 osób – kaczka:
·         2 piersi z kaczki
·         2 średnie cebule
·         1 duży pomidor
·         1 ząbek czosnku
·         Sól
·         Pieprz
·         Suszony majeranek

Kaczkę należy zamarynować dzień wcześniej. Zaczynamy od dokładnego umycia mięsa oraz osuszenia go na papierowych ręcznikach kuchennych. Następnie skórę nakrajamy w dwóch-trzech miejscach i układamy w nich cienkie paski czosnku. Całość nacieramy solą, pieprzem oraz majerankiem (nie żałujemy tego ostatniego). Cebulę kroimy w cienkie listki i obkładamy nią kaczkę. Mięso powinno leżeć przez minimum 12 godzin w lodówce. Po takim czasie jest ono gotowe do smażenia i pieczenia.
Jak już wspomniałem, piersi należy najpierw obsmażyć. Wystarczy dosłownie kilka minut z każdej strony na dość mocnym ogniu. Można do tego użyć odrobiny oleju lub obyć się bez niego i smażyć na patelni z nieprzywierającą powierzchnią.
Następnie kaczkę układamy w naczyniu żaroodpornym z przykryciem (ja posłużyłem się rękawem do pieczenia – efekt ten sam). W naczyniu ląduje oczywiście również cebula, którą dzień wcześniej obkładaliśmy kaczkę. Dodajemy obranego ze skórki i drobno posiekanego pomidora. Mięso potrzebuje około 2 godzin pod przykryciem w piekarniku nagrzanym do 180 ° C i kolejnych 30 minut bez przykrycia. Po tym czasie kaczka będzie idealnie dopieczona i miękka w środku oraz przypieczona z wierzchu. Przejdźmy teraz do przygotowania modrej kapusty.

Składniki dla 2 osób – kapusta:
·         Połówka średniej wielkości modrej kapusty
·         Łyżeczka masła
·         Łyżeczka soli
·         Łyżka cukru
·         2-3 łyżki octu spirytusowego

Kapustę szatkujemy i wrzucamy do garnka, zalewamy wodą i gotujemy przez około 15 minut. Po tym czasie większość wody wylewamy. Dodajemy sól, cukier, ocet oraz masło i dalej trzymamy na małym ogniu. Po około 10 minutach próbujemy i ewentualnie jeszcze raz doprawiamy według uznania solą, cukrem i octem.

Składniki dla 2 osób – pyzy:
·         250g mąki pszennej
·         1 jajko
·         Pół szklanki mleka
·         Pół łyżeczki soli
·         Łyżeczka cukru
·         15-20g świeżych drożdży

Do miski wlewamy ćwierć szklanki letniego mleka, dodajemy pokruszone drożdże oraz 1-2 łyżki mąki. Całość dokładnie mieszamy i zostawiamy w ciepłym miejscu pod przykryciem na 30 minut do wyrośnięcia. Po tym czasie dodajemy resztę składników i wyrabiamy ciasto, które znów zostawiamy na 30 minut. Gdy podwoi ono swoją objętość kroimy na mniejsze porcje i wyrabiamy okrągłe pyzy o średnicy około 5-6cm (podczas gotowania podwoją one swoją wielkość).
Pyzy zostawiamy w ciepłym miejscu, przykryte wilgotną szmatką, na około 30 minut. Do dużego garnka wlewamy trochę wody i czekamy aż zacznie wrzeć. Umieszczamy wewnątrz, ponad powierzchnią wody, metalową rozetkę (można użyć gazy przymocowanej do garnka za pomocą gumki). Pyzy gotujemy przez około 6-8 minut. Nie układamy ich zbyt dużo na jeden raz, bowiem podczas gotowania niemal podwajają one swoje rozmiary. Voilà!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz