____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

piątek, 20 listopada 2015

Risotto risi e bisi

Risotto z groszkiem i boczkiem


            Dziś będzie o kolejnym klasyku włoskiej kuchni. Proste w przygotowaniu, a zarazem bardzo smaczne risotto risi e bisi pochodzi z regionu Veneto i często jest mylone z risotto alla veneziana. Nawet jeśli do obydwu potraw używa się niemalże tych samych składników, to istnieje między nimi zasadnicza różnica. Pochodzące z Wenecji risotto jest zdecydowanie rzadsze niż inne dania tego typu, można powiedzieć, że jest ono w połowie drogi między zupą, a risotto. Risi i bisi to natomiast risotto w pełnym tego słowa znaczeniu. Al lavoro!

Składniki dla 4 osób:
·         400g ryżu
·         100g wędzonego boczku
·         150g groszku z puszki
·         1 średnia szalotka
·         100ml białego wina wytrawnego
·         500ml bulionu warzywnego
·         100 tartego parmezanu
·         40g masła
·         Sól
·         Pieprz
·         20g suszonego majeranku

Przygotowanie risi e bisi zaczynamy nieco inaczej niż w przypadku każdego innego risotto. Jako bazę nie używamy masła z oliwą z oliwek, a wędzonego boczku. Kroimy go w cienkie paski lub kostkę i na niewielkim ogniu wytapiamy. Gdy to nastąpi do garnka dodajemy drobno posiekaną szalotkę, którą należy zeszklić.
Następnym krokiem jest wrzucenie do garnka ryżu i podsmażenie go przez chwilę. Podlewamy całość winem i czekamy, aż alkohol odparuje. Kolejno należy nieustannie mieszając dodawać do risotto bulionu w miarę, jak będzie on wchłaniany przez ryż. Po ugotowaniu ziaren al dente możemy wykończyć naszą potrawę. Dodajemy groszek oraz przyprawy: majeranek, sól i pieprz.
Po zdjęciu garnka ze źródła ciepła wsypujemy do risotto starty ser i dokładnie mieszamy. Tuż przed serwowaniem należy dodać kawałek masła, który sprawi, że potrawa będzie miała bardziej kremową konsystencję.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz