____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

piątek, 5 grudnia 2014

Pizzette

Minipizze


            Zamieszczam tu już od dobrych kilku miesięcy moje wypociny na tematy związane z Włochami i nie tylko, rozpisuję się o winach, jedzeniu i innych aspektach italskości (z naciskiem na te dwa pierwsze) i sam się sobie dziwię. Dziwię się sobie, że jeszcze nie wspomniałem ani słowem o pizzy. Ani o jej historii, ani o tym jak ją jeść, z czym ją jeść i przede wszystkim… jak ją robić. I tak też tym razem, Czytelniku, o pizzy za dużo się nie dowiesz, mam tu na myśli pizzy w wersji vera e propria. Ciekawych tematu mogę jedynie odesłać do „Italia Mi Piace” (nr 4/2014), gdzie to pojawiła się krótka notka mojego autorstwa dotycząca historii tego placka z sosem pomidorowym słynnego na całym świecie. Wpis o najbardziej znanym daniu z Włoch jest już w przygotowaniu i prędzej czy później pojawi się na łamach Italianizzato. Tymczasem jednak proponuję wersję mini, czyli pizzette – szybki i łatwy w przygotowaniu zamiennik oryginału.

Składniki na 20 pizzette:
·         1 opakowanie ciasta francuskiego
·         1 puszka krojonych pomidorów
·         2 ząbki czosnku
·         Kilka gałązek świeżej bazylii
·         1 mozzarella
·         Ok. 100g tartego parmezanu
·         Oliwa z oliwek
·         Sól, pieprz

Wersja, którą prezentuję jest absolutnym „pójściem na łatwiznę”, ale również takie są czasami potrzebne i w określonych okolicznościach zdają egzamin. Zbliża się sylwester, a potem karnawał – może komuś ten pomysł przyda się podczas organizowania domówki. Tak więc ciasto rozwijamy i przy pomocy kubka wycinamy kółka, które posłużą jako spody do pizzette. Następnie rozkładamy je na blasze.


W rondlu lub na patelni należy rozgrzać oliwę, a następnie wrzucić na nią posiekany drobno czosnek. po 2-3 minutach dodajemy krojone pomidory. Całość należy przesmażyć przez kilka minut, by smaki się połączyły. Na samym finiszu dodajemy kilka posiekanych gałązek świeżej bazylii oraz doprawiamy solą i pieprzem. Sos można potraktować blenderem, by nie było zbyt dużych kawałków pomidorów na pizzette.
Smarujemy każdy spód (a właściwie „spodek”) przygotowanym sosem pomidorowym, a następnie kładziemy na nich pokrojoną w cienkie plasterki mozzarellę. Na sam koniec posypujemy parmezanem i wkładamy do piekarnika nagrzanego do ok. 200ºC. Pieczemy do momentu, gdy ciasto wyrośnie, od spodu się zarumieni, a ser się rozpuści (maksymalnie 20-25 minut). Na pizzette można położyć tez inne składniki, jak np. szynka, gorgonzola, kapary, oliwki etc… Nie należy jednak przesadzać z ilością dodatków, bo ciasto nie wyrośnie.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz