____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

poniedziałek, 8 grudnia 2014

M&P Baglio Del Sole Nero d’Avola 2012 IGT

Sycylia w butelce
           

            Sycylijczycy niewątpliwie przyłożyli się do enologicznego dorobku Bel Paese. Ich Nero d’Avola, Grillo, Frappato czy Nerello Mascalese są zdecydowanie lubiane i polecane. Pominę już kwestię wina Marsala, które w nie-tak-odległych-latach było marką samą w sobie. Aktualnie gwiazda sycylijskich win rozbłysnęła na nowo na winiarskim nieboskłonie Italii. I chwała wyspiarzom za to! Raduje się me serce, gdy czytam, bądź słyszę o staraniach producentów z okolic Trapani lub Palermo, dążących do promocji lokalnych produktów. Jeszcze bardziej radowało się moje serce, gdy dotarła do mnie (po zawirowaniach) paczka z winami od M&P, a w niej Baglio del Sole Nero d’Avola 2012.


            Producent tego wina to Feudi del Pisciotto, którego aż 50% upraw do wspomniane Nero d’Avola – winny król wyspy. Drugą połowę stanowią czerwone szczepy międzynarodowe (Cabernet, Merlot i inne) oraz białe Gewürztraminer i Semeillon. Aż dziw, że nie ma tam autochtonicznego, wszędobylskiego Grillo… W otrzymanej butelce 100% Nero d’Avola, kwintesencja sycylijskości.
            Na pierwszy rzut oka wino ma klarowną, rubinową suknię. Przy brzegach widać pomarańczową obwódkę. Nos z początku nieco skryty, potrzeba czasu i ciepła, aby się ukazał. Po Nero d’Avola nie można się spodziewać niczego innego, jak bukietu pełnego owoców. I tak też jest w tym przypadku: bliżej nieokreślona mieszanka owocowo-żwirowa; dające się wyczuć maliny, likier wiśniowy i  dżem truskawkowy. Gdzieś w tle majaczy nutka anyżu.
            W ustach spodobało mi się przede wszystkim to, że nie ma tu jedynie dżemów i powideł, bez żadnej przeciwwagi. Baglio del Sole ma średnio złożoną strukturę; odrobina kwasowości i nieco więcej tanin trzyma wszystko ryzach i pozytywnie wpływa na ostateczną ocenę wina. W smaku wiśnie, maliny i truskawki – tym razem wszystko świeże. Szkoda jedynie, że mogłoby ich być zdecydowanie więcej. Na finiszu odrobina ziół i przypraw. Ogółem rzecz ujmując: buonu 'u vinu! Aż prosi się o talerz pasta alla norma lub nawet arancini siciliani.


Nazwa: Baglio del Sole Nero d’Avola 2012 IGT
Producent: Feudi del Pisciotto
Miejsce zakupu: wino dostępne w salonach M&P
Cena: 39zł
Rodzaj wina: czerwone, wytrawne
Ocena:  

Wino do degustacji otrzymałem od importera.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz