____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

środa, 2 kwietnia 2014

Crostata con ricotta e visciole

Tarta z ricottą i wiśniami         Gdy słyszymy włoski deser, to myślimy o lodach. Później pojawia się tiramisù, czy panna cotta. Wszystko w porządku, ale prawdą jest, że równie często (o ile nie częściej), włosi jedzą tartę. Gdy byłem we Włoszech crostatą, de facto, zaczynałem zdecydowaną większość poranków. Klasyczne śniadaniowe połączenie, czyli mocne espresso z kawałkiem bardzo słodkiej tarty. 

Składniki na ciasto:
·         300g mąki
·         150g masła
·         3 jajka
·         150g cukru
·         Starta skórka z 1 cytryny
·         Szczypta soli

Składniki na masę:
·         200g wiśni (lub 250g dżemu)
·         400g ricotty
·         140g cukru
·         2 jajka


Ciasto na crostatę powinno być urabiane łyżką lub innym przyrządem kuchennym – ważne jest, żeby uniknąć zbędnego kontaktu z ciepłymi rękoma. Tak więc do miski trafia mąka, cukier, masło (koniecznie z lodówki) i jajka. Dodajemy startą skórkę cytrynową, szczyptę soli i zarabiamy ciasto. Gdy uzyskamy jednolitą, ale dość kleistą masę, należy całość owinąć w folię spożywczą i zostawić w lodówce na minimum godzinę.


W tym czasie można zrobić masę na bazie sera ricotta. Wiadomo, najlepsza świeża, prosto z solanki, ale z tym w Polsce mamy jeszcze problem, można więc kupić w pudełkach, pakowaną pojedynczo. Ricottę można również zastąpić tradycyjnym polskim serem twarogowym, takim, jaki dodaje się do sernika. Do ricotty trafia cukier i jajka. Wszystko należy wymieszać na jednorodną masę.


Ciasto wyjmujemy z lodówki, rozwałkowujemy (ok. 0,5-1cm grubości) i przekładamy do formy, którą uprzednio należy wysmarować masłem i pokryć mąką. Najpierw pieczemy jedynie spód (15 minut w piekarniku rozgrzanym do 170°C). Na upieczony spód wylewamy masę z ricotty i układamy na powierzchni paski z pozostałego ciasta.  W wolne luki należy włożyć dżem. Ciasto trafia ponownie do piekarnika na 40 minut.
Tartę przed podaniem należy posypać cukrem pudrem.


·         W sezonie, zamiast dżemu, lepiej jest użyć owoców (np. wiśni, brzoskwiń, truskawek).

·      \Dżem, którego używamy, musi być gęsty, zawierać możliwie najmniej wody. Jeśli nie mamy takiego, lepszą opcją będą powidła.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz