____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

sobota, 29 marca 2014

Montefalco Sagrantino 2009 D.O.C.G.

Recenzja wina z włoskiej oferty Lidla
  

            Czas przesunąć się trochę na południe i spróbować tego, co oferuje nam Umbria. Sagrantino di Montefalco to apelacja nadana w 1979 roku. Wbrew nazwie, produkcja tego wina nie musi odbywać się w Comune di Montefalco. Prawo dopuszcza używanie tej nazwy także w gminach Bevagna, Gualdo Cattaneo, Castel Ritaldi i Giano dell'Umbria (wszystkie w granicach prowincji Perugia).

źródło: wikipedia.org

            Wino to jest produkowane w stu procentach ze szczepu Sagrantino. Zanim trafi do sprzedaży musi dojrzewać przez minimum 30 miesięcy (z czego 12 w beczkach drewnianych). Apelacja ta jest raczej mało znana i słabo dostępna w Polsce, a więc tym bardziej warto spróbować.
            Co nam oferuje testowana butelka? Wino o intensywnie rubinowej barwie z pomarańczowymi akcentami, które na kieliszku zostawia długie łzy. Nos bardzo obiecujący, harmonijna kompozycja wanilii i śliwki. W ustach wino trochę mnie zawiodło, co nie znaczy, że było złe. Znajdujemy tu obfite, ale zaokrąglone taniny. Znów dominują śliwka i wanilia, z tym, że owoc w ustach zdecydowanie gra pierwsze skrzypce. Na początku wydawało się mocno wytrawne; potrzebuje około godziny na dotlenienie i “otwarcie się”.
            Ogólne rzecz ujmując: wino bardzo dobre, ale na takim poziomie znajdziemy inne o połowę tańsze (np. Morellino di Scansano za 22zł). Idealnie podkreśli dania z dziczyzny, czy czerwonego mięsa. Dobrze też powinno współgrać z wyrazistymi serami dojrzewającymi.
   


Nazwa: Montefalco Sagrantino 2009 D. O. C. G.
Producent: Torrito del Falco (V. S. srl)
Miejsce zakupu: Lidl
Cena: 39,99zł
Rodzaj wina: czerwone, wytrawne
Ocena: 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz