____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

środa, 26 marca 2014

Insalata con pera e gorgonzola

Sałatka z gruszką i gorgonzolą


        Słowem wstępu: sałatki we Włoszech to osobny temat. Nie stanowią one dodatku do posiłku, a jedno z dań głównych. Właśnie przez to, sałatki w Italii muszą być doskonałe i zazwyczaj składają się nie tylko z warzyw.
       Zbliża się wiosna, pogoda za oknem z każdym dniem piękniejsza, więc i tutaj coś wiosennego. Przepis ten jest bardzo prosty, składają się nań składniki powszechnie dostępne w Polsce.

Składniki na 1 porcję:
·         Pół gruszki
·         50g gorgonzoli (piccante lub dolce)
·         4-5 orzechów włoskich
·         rucola
·         miód
·         oliwa z peperoncino
·         sok z cytryny


Biorąc pod uwagę, że aktualnie trudno będzie znaleźć dojrzałe gruszki, twarde owoce należy zostawić w ciemnym i ciepłym miejscu na 4-5 dni. Po tym czasie będą słodkie i miękkie. Gruszkę należy umyć, przekroić na pół, a następnie na listki. Można też ją obrać, ale nie jest to konieczne.
Gorgonzola, do wyboru dolce (dojrzewająca krócej, przez co smak jest słodszy) lub piccante (dłużej dojrzewająca, zanim trafi do sprzedaży nabiera pikantnego posmaku), musi być pokrojona w cienkie paski. Nóż można posmarować oliwą, by ser nie przyklejał się do niego.


Na talerzu układamy rucolę, następnie pokrojoną w listki gruszkę. Dodajemy gorgonzolę i pokruszone orzechy włoskie. Sos do sałatki to dwie łyżeczki oliwy z peperoncino, łyżeczka miodu i dwie łyżeczki soku z cytryny. Takie połączenie sprawi, że najpierw poczujemy słodycz miodu, następnie kwaśny smak cytryny, a w końcu na języku pozostanie pikantny smak peperoncino. Miód musi być płynny, by dobrze połączył się z innymi składnikami.
Sałatka jest właściwie gotowa, można ją też zrobić o wiele prościej: pokroić wszystkie składniki w kostkę i wymieszać, ale jeśli podajemy ją gościom to zdecydowanie lepiej wykorzystać sposób opisany wcześniej.


a) Połączenie gorgonzola-orzech włoski jest powszechne w kuchni włoskiej, nie tylko w sałatkach. Można je wykorzystać przy robieniu pizzy, czy przygotowywaniu dania na bazie mięsa.
b) Ponieważ ludzie dzielą się na tych, którzy lubią gorgonzolę i na tych, którzy jej nienawidzą, przepis można zmodyfikować. Zamiast gorgonzoli można użyć listków parmezanu.
c) Sałatkę można podać też w innej wersji: zamiast kroić gorgonzolę, należy ją rozpuścić na patelni z nieprzywierającą powłoką, a następnie polać nią resztę składników.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz