____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

środa, 29 kwietnia 2015

Risotto al salmone affumicato con Soave

Risotto z wędzonym łososiem


Risotto to danie pochodzące z północnych Włoch (przede wszystkim z Europejskiej Stolicy Ryżowej – Vercelli), ale dziś możemy je spotkać w wielu miejscach. Nie dziwią więc mieszanki typu risotto z rybą czy mortadelą. Poniższy przepis otrzymałem od koleżanki W. i prezentuję go z drobnymi modyfikacjami.

Składniki dla 4 osób:
·         400g ryżu arborio lub innego do risotto
·         200g wędzonego łososia
·         Kieliszek (150ml) białego wina (w moim przypadku Soave)
·         1 średniej wielkości czerwona/biała cebula
·         1 cytryna
·         1 chili
·         2 łyżki masła
·         2 łyżki oliwy z oliwek
·         1l bulionu warzywnego
·         Szczypta szafranu


Do mojego risotto użyłem wina Soave (sprzedawane przez Faktorię Win). Niniejszą butelkę dostałem już jakiś czas temu i szczerze mówiąc trochę się jej obawiałem. Widocznie potrzebowałem takiego impulsu, jakim było gotowanie risotto, aby ją otworzyć. Ot, takie proste wino w kolorze wyblakłego siana ze złotymi refleksami. W nosie raczej ubogo -  melonowo-jabłkowa zielona mieszanka. Usta to również niedojrzałe owoce (brzoskwinia, melon). Kwasu w tym winie niewiele, finisz króciutki z wyczuwalnym jabłkowym ogonkiem. Proste, dosyć rześkie, pijalne i w sam raz do mojego dania.


Przygotowanie risotto al smalone zaczynamy od posiekania drobno cebuli i chili. W garnku rozgrzewamy oliwę z oliwek i dodajemy łyżkę masła. Cebulę i papryczkę należy zeszklić na rozgrzanym tłuszczu. Gdy to nastąpi do garnka wsypujemy ryż i również go przesmażamy. Po kilku minutach wlewamy wino, które powinno zostać wchłonięte przez ryż. Następnie co jakiś czas dolewamy porcję bulionu sporządzonego z kostki warzywnej. Za każdym razem, gdy ryż wpije płyn dodajemy następną porcję aż do uzyskania ziarenek al dente. Ostatnią porcję bulionu mieszamy z odrobiną szafranu, tak by risotto dostało pięknego, żółtego koloru.


Pozostaje jedynie dodać pokrojonego drobno łososia oraz startą skórkę i sok z jednej cytryny. Trzymamy wszystko na małym ogniu, aby smaki i aromaty dobrze się przeszły. Po zdjęciu garnka ze źródła ciepła dodajemy łyżkę masła i mieszamy, risotto jest gotowe. Najlepiej podawać je zaraz po przygotowaniu z kieliszkiem białego wina (niezbyt ciężkiego, bo potrawa sama w sobie też nie jest zbyt ciężka). 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz