____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

wtorek, 1 lipca 2014

Mielżyński Barolo Oddero D. O. C. G. 2009

Przyjemność od święta


            Wybrać króla włoskich win jest zdecydowanie trudno, tak więc raczej powinno się mówić w tym wypadku o wielu książętach. I tak wśród nich z pewnością umieścić należy Barolo. Wino pełne, głębokie, zacne rzec by można. Historia mówi, że jego produkcja zaczęła się w połowie XIX wieku w Piemoncie, a więc w północnych Włoszech. Warto zauważyć, że winem tym raczył się ktoś tak ważny, jak Camillo Benso Cavour.
            Dzisiejszy zawodnik to nie byle kto, bo Barolo D. O. C. G. od Oddero – winiarni znanej i szanowanej, która zaczynała swoją działalność niemal w tym samym czasie, gdy powstał ten sam rodzaj wina – a mianowicie w 1873 roku. Tak więc mamy tu do czynienia z czymś wyjątkowym. Cena nie jest niska, fakt, ale już na wstępie, zanim przejdę do opisu samego wina, mogę stwierdzić, że każda kropla tego Barolo jest warta swojej ceny. Oddero, mieszcząca się w La Morra (niemal 20km na południowy zachód od Alby) daje coś, czego nie spotkacie w pierwszym lepszym sklepie.

źródło: wikipedia.org

            Te Barolo ma intensywnie rubinowy kolor z ciepłymi refleksami. Nos przed dotlenieniem wina jest mocno jeżynowy, po jakimś czasie wyczuwa się też śliwkę i odrobinę wiśni. W ustach prawdziwa eksplozja smaków. Dżem jeżynowy na pierwszym planie, do tego dochodzą nuty miodowe i pieprzny finisz. Niektórzy pewnie wyczują tu też trufle. Taniny obfite, ale eleganckie, wyczuwalne zwłaszcza na końcu, który trwa i trwa. Pomimo, że Barolo od Oddero ma 14,5%, ani przez chwilę nie czuć alkoholu. Świetnie nada się do wołowiny (jak np. Brasato Piemontese), wieprzowiny, dziczyzny, kaczki. Generalnie do dań treściwych i dobrze doprawionych. Cena do najniższych nie należy, ale na święta, czy inną okazję warto zainwestować.


Nazwa: Barolo D. O. C. G. 2009
Producent: Oddero
Miejsce zakupu: Mielżyński
Cena: 176,20zł
Rodzaj wina: czerwone, wytrawne
Ocena: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz