____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

poniedziałek, 14 kwietnia 2014

Grissini a casa

Domowe grissini            Grissini, czyli paluszków chlebowych, przedstawiać nikomu nie trzeba. Wszechobecne w kuchni włoskiej, przeniknęły do innych krajów, można znaleźć je dosłownie wszędzie. Jak powstały? Historia mówi, że tę przekąskę zawdzięczamy dynastii Savoia, a dokładniej Vittorio Amedeo II. Król ten był kiepskiego zdrowia, nie mogąc strawić chleba na zakwasie potrzebował innej przekąski. Nadworny kucharz po wielu próbach stworzył rodzaj chrupiących paluszków na drożdżach.
            Oryginalne grissini są jedynie osolone, czas jednak pokazał, że to zbyt skąpa wersja. Dziś można je kupić z oliwą z oliwek, czosnkiem, czy ziołami. Robiąc grissini w domu możemy do ciasta dodać to, na co mamy ochotę.

Składniki na ok. 40 grissini:
·         500g mąki pszennej
·         20g drożdży świeżych
·         Łyżeczka soli
·         ok. 300ml wody
·         łyżeczka cukru

Dodatki:
·         7-8 pomidorów suszonych
·         3 ząbki czosnku
·         Pęczek tymianku
  

Przygotowanie ciasta na grissini jest niezwykle proste. Należy zacząć od rozpuszczenia w szklance letniej wody drożdży z łyżeczką cukru. Do miski wsypujemy mąkę, łyżeczkę soli i dolewamy roztwór z drożdży, po czym wyrabiamy ciasto na jednolitą masę.
Jeśli robimy grissini jednego rodzaju, należy teraz dodać odpowiedni składnik. Chciałem zrobić paluszki z pomidorami suszonymi, czosnkiem oraz tymiankiem, więc ciasto podzieliłem na trzy równe części i do każdej z nich dodałem jeden składnik.
Pomidory suszone należy przed dodaniem drobno posiekać lub rozdrobnić blenderem, tak samo postępuje się z oliwkami, czy papryką w oliwie. Wszelkiego rodzaju zioła należy drobno posiekać, czosnek można przecisnąć przez praskę lub rozdrobnić go przy użyciu noża.


Po dodaniu odpowiednich składników ciasto należy zostawić do wyrośnięcia. Do piekarnika rozgrzanego do 50°C wkładamy ciasto na około 30 minut. Po tym czasie wyjmujemy je i przystępujemy do robienia paluszków. Ciasta na tym etapie nie należy już wyrabiać, nie powinno się też dodawać mąki. Długim nożem odkrawamy podłużny pasek, następnie rozciągamy go do długości blachy i układamy na niej. Nie „rozwałkujemy” paluszków, a rozciągamy je, by nie zrobić ciasta twardszym.
Grissini można też posypać przed pieczeniem sezamem, gruboziarnistą solą lub makiem. Paluszki można posmarować roztrzepanym jajkiem, by były błyszczące po upieczeniu. Należy je piec na złoty kolor w piekarniku rozgrzanym do około 180°C.Paluszki chlebowe mogą służyć jako zwykła przekąska, same lub z dipem, czy sosem. Nie może się bez nich obyć szynka z melonem, świetnie też będą pasować do smażonych krewetek. Camillo Cavour lubi to!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz