____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

środa, 11 marca 2015

Chiantari Nero d'Avola Merlot Terre Siciliane IGT 2012

Intensywne doznania z Sycylii


            Winiarskie prezenty to ja lubię, a zwłaszcza jeśli prezent jest niespodziewany i na dodatek znakomity. Takim właśnie okazała się butelka Chiantari, którą otrzymałem do degustacji od koleżanki W. Rzeczona koleżanka zlitowała się nad moim winiarskim bzikiem i podrzuciła mi przepyszne wino z Sycylii, za co mogę jej tu teraz podziękować.
Nazwa wina, Chiantari, pochodzi od słowa wywodzącego się z dialektu sycylijskiego. Mowa tu o czasowniku, którego włoskim odpowiednikiem jest piantare (pl. sadzić). Historia przytoczona na etykiecie mówi o niezwykłej staranności rolników i dbałości o każdy szczegół podczas wykonywania tej czynności. Trudno określić ile w tym prawdy, ale fakt jest jeden: wino jest pyszne.


Po nalaniu do kieliszka wino prezentuje bardzo intensywną, krwisto czerwoną barwę. Niezwykle skondensowana i żywa suknia oraz grube łzy na ściankach kieliszka zapowiadają potężne doznania węchowo-smakowe. Nos, w pierwszej chwili, uderza mieszanka owocowo-ziemisto-waniliowa, żyjąca własnym życiem i zmieniająca się z czasem. Najpierw duża i błyszcząca wiśnia, później leśna ściółka i trochę tytoniu. Jest też zapach stajni, raz bardzo wyraźny, innym razem mniej wyczuwalny.
Na języku pojawia się wspomniana wiśnia, druga nuta to już mieszanka owoców z tytoniem. Do tego odrobina drapiącego dymu. Garbnik wygładzony i zaokrąglony, idealnie wpasowany w całość; mocny, ale nieprzesadny kręgosłup kwasowy. Finisz leśno-fiołkowy. Przy drugim podejściu pojawia się nieco słodsza, miodowo-karmelowa nuta. Ogółem rzecz ujmując: niezwykle złożone i jednocześnie świetnie zbalansowane wino. Do tego cena, wahająca się w graniach 60-70zł – zdecydowanie polecam.

Nazwa: Chiantari Nero d’Avola Merlot Terre Siciliane IGT 2012
Producent: Tenimenti Zabù
Miejsce zakupu:
Cena: około 70zł
Rodzaj wina: czerwone, półwytrawne
Ocena: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz